Światowy Dzień AIDS. Czerwona wstążka w toruńskich szkołach
W Światowy Dzień AIDS eksperci biją na alarm „To nie koniec epidemii”. W ostatnich latach rośnie liczba przypadków zakażenia wirusem HIV. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, i to już wśród nastolatków. Uczniowie, także w Toruniu, uczestniczą właśnie w takich akcjach.
1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Ale po latach traktowania problemu nieco po macoszemu, znowu jest powód do niepokoju. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, 2022 rok był w Polsce rekordowy pod względem zakażeń wirusem HIV. Jednak obecny ma być jeszcze gorszy. W ubiegłym roku odnotowano 2384 przypadki, w tym (tylko do końca października) 2509. W Kujawsko-Pomorskiem w 2022 były to 124 przypadki wirusa i 11 zachorowań na AIDS.
Co prawda w latach 90. XX wieku sporo mówiło się o problemie, organizowano happeningi, koncerty, marsze, akcje, żeby uświadomić jak najwięcej osób, to mimo wszystko później profilaktyka stała się mniej powszechna. Więcej uwagi poświęcano innym używkom niż zakażeniu wirusem HIV. Zwraca na to uwagę Anna Szadkowska-Ciężka, szefowa programu AHF (AIDS Healthcare Foundation) w Polsce:
W Polsce przez ostatnie lata ogromnie zaniedbaliśmy profilaktykę HIV/AIDS. O wirusie się nie mówi, nie ma kampanii promujących bezpieczne zachowania i pokazujących, jak o siebie zadbać, a testowanie na HIV jest wciąż traktowane jako niepotrzebne i wstydliwe. Tymczasem każda osoba, która jest aktywna seksualnie, powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo pod kątem HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ostatnich latach widać w Polsce wzrost zakażeń wirusem HIV.
Szkolna profilaktyka HIV/AIDS
Są placówki, które włączają się w akcje Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, jak na przykład Szkoła Podstawowa nr 18 w Toruniu. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas VII-VIII. Przygotowali prezentacje multimedialne, plakaty informacyjne oraz szkolny konkurs wiedzy o HIV/AIDS.
Są zaciekawieni tematem, mają też pytania z tym związane oraz świadomość, jak można się zarazić. Widać, że temat jest dla nich ważny, nie są obojętni.
– powiedziała nam Monika Staszewska, nauczycielka biologii i chemii.
Nie jest to jednorazowa akcja. Profilaktykę HIV/AIDS omawiamy w SP nr 18 od wielu lat – podkreśla Milena Kijewska, pedagog specjalny:
Staramy się dbać o wszystkie kwestie związane z uświadamianiem młodych ludzi, z poszerzaniem ich horyzontów, jeżeli chodzi o profilaktykę. Nie tylko alkohol, narkotyki i inne używki, ale też choroby, ryzykowne zachowania. Bardzo poważnie podchodzimy do tych tematów. Problem nie mija. I wydaje mi się, że kto – jak nie szkoła – powinien o tym mówić, informować. To my mamy możliwość dotarcia do jak największej liczby młodych ludzi.
Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w danych za 2022 rok – w prawie 78 procentach nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia. To sytuacja bardzo niekorzystna: brak wiedzy dotyczącej dróg szerzenia się HIV w Polsce pozostawia bez odpowiedzi pytanie o przyczynę wzrostu liczby zakażeń HIV w ostatnich latach.
Badania w Toruniu
Gdzie się zgłosić? W naszym mieście bezpłatne i anonimowe badania można wykonać w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia (Szosa Bydgoska 1), we wtorki w godzinach 15.00 – 18.00 oraz piątki 14.00 – 18.00.
O ryzykownych zachowaniach, ale też jak zapobiegać zakażeniom, opowiada film “Każda decyzja ma znaczenie”, zrealizowany kilka lat temu przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy. Zajął I miejsce w Międzywojewódzkim Festiwalu Krótkich Filmów o HIV: