Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy już otwarte
W szpitalu miejskim powstało nowe centrum leczenia szpiczaka. To miejsce, w którym chorzy będą mogli przekonać się, że ten nowotwór to nie wyrok. Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy powstało przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku.
Centrum zostało otwarte 17 marca. Koordynatorem został dr n. med. Grzegorz Charliński, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, który przeprowadził pierwsze w Toruniu procedury przeszczepu szpiku.
W Polsce rocznie na szpiczaka leczy się ponad 9,5 tysiąca osób. Co roku rozpoznaje się ok. 500 nowych przypadków. Nowotwory krwi to w większości nadal choroby osób starszych. Jeszcze 20 lat temu po diagnozie szpiczaka chorzy słyszeli wyrok „maksymalnie trzy lata życia”. Teraz osiąga się 10 lat i więcej.
Jestem dowodem na to, że ze szpiczakiem można żyć dosyć długo – mówi Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka. – 22 lata minęły kilka dni temu od diagnozy, więc można się tylko cieszyć i prosić o więcej, jeśli chodzi o otwieranie podobnych oddziałów, jaki powstał dzięki dr Charlińskiemu. Oby takich oddziałów było jak najwięcej, bo jest ich niewiele.
Celem centrum jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego. Największy atut tego miejsca to holistyczne podejście do pacjenta. Dostępność wielu specjalistów zwiększa szanse na długoletnie przeżycie.
Z tego powodu, że w szpitalu miejskim występują specjalistyczne oddziały możemy stworzyć wielodyscyplinarny zespół, który będzie obejmował całość opieki nad chorymi na szpiczaka plazmocytowego – mówi dr Chaliński. – Ta choroba poza tym, że atakuje szpik kostny, może powodować także innego rodzaju niewydolności, w tym niewydolność nerek. Nie przewidujemy żadnych kosztów związanych z otwarciem centrum, gdyż chodzi o usystematyzowanie tego, co jest organizowane dotychczas.
Podczas otwarcia Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy odbył się wykład inauguracyjny prof. dr hab. n. med. Wiesława Jędrzejczak pt. „Przeszczepienie Szpiku w Polsce”. Na koniec szczegóły działalności Centrum przedstawił jego kierownik, dr n. med. Grzegorz Charliński.