Toruńskie sokoły wędrowne doczekały się pierwszych młodych
Toruńskie sokoły wędrowne – Torka i Torek, gniazdujące na nieczynnym kominie PGE Toruń, doczekały się pierwszych piskląt. Teraz rodzice oczekują na kolejne wyklucia, bo w gnieździe pozostały jeszcze 2 jajka. To jest już trzeci lęg tej pary sokołów, w zeszłym roku Torka i Torek doczekały się czwórki potomstwa.
Sokole gniazdo na nieczynnym kominie PGE Toruń obecne jest od ponad 10 lat, ale od 2018 roku sokoły wędrowne rozpoczęły w nim okres lęgowy. W 2019 roku PGE Energia Ciepła i PGE Toruń we współpracy ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zamontowały w gnieździe specjalne kamery. Dzięki temu można na bieżąco śledzić życie sokołów wędrownych na kominie PGE Toruń.
Miejsce gniazdowania toruńskich sokołów na nieczynnym kominie PGE Toruń wskazuje mural sokoła wędrownego namalowany na wysokości 110 metrów w listopadzie 2021 roku. Ma on wymiary 7,5 m x 15m i widoczny jest z dużej odległości, bo nieczynny komin PGE Toruń jest najwyższą budowlą w regionie.
Sokół wędrowny to najszybsze zwierzę na świecie. Podczas pikowania może osiągnąć prędkość aż 380 km/h. Ciekawostką jest, że sokół wędrowny wbrew swojej nazwie gatunkowej jest ptakiem osiadłym. Dorosłe sokoły przez cały rok przebywają w okolicach swoich rewirów lęgowych. Wędrówki odbywają jedynie młode osobniki.
Toruńską sokolą rodzinę można obserwować tutaj.