Umowa na HIMARS-y dla polskiej armii zatwierdzona w Toruniu
W Toruniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na pozyskanie elementów wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na potrzeby systemu HOMAR-A.
11 września w poniedziałek w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawę 486 wyrzutni rakietowych HIMARS na potrzeby systemu HOMAR dla polskiej armii.
– Zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania 486 wyrzutni HIMARS dla Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzenia umów zbrojeniuowych w Toruniu. – Razem z zamówionymi w 2019 roku wyrzutniami, Wojsko Polskie będzie dysponowało 500 wyrzutniami HIMARS. (…) Opozycja mówi, że to za dużo. Nie proszę państwa, to nie jest za dużo. Właśnie tyle, ile trzeba wyrzutni, żeby realnie odstraszyć agresora. Zadajmy sobie sprawę, że władcy Kremla postanowili odbudować rosyjskie imperium. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której silne Wojsko Polskie będzie realnie odstraszało agresora. I to zrobimy. Tak jak deklarowałem wielokrotnie, w ciągu dwóch lat Wojsko Polskie będzie dysponowało najsilniejszą armią lądową, a jednym z najważniejszych komponentów tej armii będzie artyleria rakietowa.
Umowa zakłada dostawę wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A. Przewidziano również dostawę pakietów logistycznego i szkoleniowego. Amerykanie mają zapewnić także wsparcie techniczne. Pierwsze z zestawów mają pojawić się w Polsce już w 2025 roku.
– Rozpoczęcie dostaw planujemy pod koniec 2025 roku – zaznaczył minister Błaszczak. – 2026 rok został wskazany jako ten rok bezpieczny. Wyzwaniem będzie przystosowanie systemów, integracja wyrzutni z polskimi systemami. Po rozmowach z polskim przemysłem zbrojeniowym mogę zapewnić, że w ciągu dwóch lat przeprowadzimy tę integrację. (…) Jestem bardzo wdzięczny firmie Lockheed Martin, Kongresowi USA i administracji amerykańskiej za współpracę.
Realizacja programu HOMAR-A ma na celu transfer technologii, aby zapewnić maksymalną polonizację systemu. W tym celu przewiduje się wykorzystanie polskich komponentów, w szczególności integrowanie wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami JELCZ oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ. Planowane jest również pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego używanego przez systemy HIMARS.