Wiemy, kiedy prawdopodobnie zostaną otwarte pierwsze przedszkola i żłobki. Aktualna sytuacja epidemiczna w Toruniu
Najnowsze dane wskazują na 129 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Toruniu i powiecie toruńskim. Kwarantanną objętych jest ponad 600 osób, a 14 z nich przebywa w kwarantannie zbiorowej. Niestety, z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 12 osób. Dobre wiadomości są z kolei takie, że do zdrowia powróciła już ponad połowa zakażonych wcześniej mieszkańców, czyli dokładnie 67 osób.
Specjalistyczny Szpital Miejski funkcjonuje bez zakłóceń. Otwartych jest 9 oddziałów, na których przebywa 145 pacjentów. Nowi pacjenci przyjmowani są tylko w pilnych przypadkach. W szpitalu pracuje ok. 600 osób. W dalszym ciągu prowadzona jest kontrola osób, dostających się na teren szpitala. Codziennie mierzona jest także temperatura ciała pracowników oraz osób, świadczących usługi na rzecz szpitala. Planowe zabiegi poprzedzane są badaniem testowym na obecność koronawirusa.
W Zakładzie Pielęgnacyjno–Opiekuńczym im. Jerzego Popiełuszki pracują w chwili obecnej 94 osoby. Wszyscy pracownicy czekają na wykonanie testów genetycznych, które mają być finansowane ze środków unijnych. Procedura uzyskania tych środków zostanie uruchomiona jednak dopiero w drugiej połowie maja, dlatego prezydent Michał Zaleski zdecydował o sfinansowaniu badań w najbliższych dniach z budżetu miasta. Kolejne działalności stopniowo uruchamia Miejska Przychodnia Specjalistyczna. Ruszają poradnie gastrologiczna, rehabilitacji oraz USG.
Prezydent Michał Zaleski na dzisiejszej konferencji prasowej przypomniał o zmianach w funkcjonowaniu Urzędu Miasta. Od 4 maja z możliwości bezpośredniego załatwienia swoich spraw skorzystało już ok. tysiąc osób. Prezydent podkreślił także, że konieczność ograniczania wydatków z miejskiej kasy dotknie także Urząd Miasta. Na chwilę obecną zablokowane zostały wydatki, związane z premiowaniem. W tym roku nie będą już także zawierane z pracownikami Urzędu Miasta umowy na czas nieokreślony.
Na dzisiejszej konferencji prasowej pojawił się wątek ewentualnego otwarcia przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobków. Rozporządzenie ministerialne zapewniło taką możliwość już od środy 6 maja, ale niewiele samorządów zdecydowało się ponownie uruchomić placówki w tym terminie. Wśród nich jest także Toruń. Prezydent zdecydował się na wstrzymanie decyzji o otwarciu przedszkoli i żłobków, aby zyskać czas na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa sanitarnego. Sami dyrektorzy tych placówek także poprosili o możliwość późniejszego rozpoczęcia działalności.
Ostatecznie trwają przygotowania, aby 10 przedszkoli i 3 żłobki mogły zostać uruchomione w poniedziałek 11 maja. Szczegółowa informacja w tej sprawie i imienny wykaz placówek zostaną przekazane dopiero jutro. Okazuje się bowiem, że ilość problemów, związana z ponownym otwarciem placówek, jest bardzo duża. Sprawdzane jest m.in. zainteresowanie rodziców ponownym posłaniem dziecka do placówki. Okazuje się, że niewielu rodziców zamierza zdecydować się na taki krok, w niektórych placówkach takie zamierzenie dot. tylko jednego dziecka.
Z dnia na dzień topnieje ilość deklarowanej obecności maluchów w tych placówkach. Rodzice wstrzemięźliwie podchodzą do możliwości posyłania dzieci do przedszkoli i żłobków – mówi prezydent Michał Zaleski.
Dwie jednostki przedszkolne mają zostać wstępnie uruchomione 13 maja. Dla 19 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych możliwa data wznowienia działalności to 18 maja. Natomiast pozostałe 9 jednostek przygotowuje się do otwarcia dopiero w terminie od 19 do 25 maja. Miasto wystąpiło dzisiaj z prośbą do Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego o możliwość wykonania badań testowych u pracowników, którzy mogliby rozpocząć pracę w przedszkolach i żłobkach. W sytuacji, w której okaże się, że takie takie testy będzie można wykonać, plany i terminarz otwarcia ulegną zmianie.
Prezydent podkreślił, jak duże znaczenie ma opinia sanepidu w kontekście wznowienia działalności. Okazało się, że Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy nie rozpocznie swojej działalności od 19 maja, tak jak początkowo zakładano, właśnie ze względu na negatywną opinię sanepidu. Pozytywną opinię uzyskało z kolei Centrum Sztuki Współczesnej, które ponownie ruszy 12 maja. Na opinię sanepidu w dalszym ciągu czeka Muzeum Okręgowe.