Wyjdziemy z domu tylko w niezbędnych sytuacjach. Nowe ograniczenia

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o konieczności wdrożenia nowych ograniczeń. Będą one dotyczyć poruszania się i korzystania z komunikacji miejskiej. Termin majowych wyborów prezydenckich oraz egzaminów maturalnych i ósmoklasisty nie są w chwili obecnej zagrożone.

Liczba pasażerów w komunikacji publicznej będzie limitowana. Celem takiego działania jest umożliwienie zachowania odpowiedniego odstępu pomiędzy nimi. Transport powinien zostać zorganizowany w taki sposób, aby tylko co drugie miejsce było zajęte. Chodzi o zachowanie odstępu od innych osób, wynoszącego co najmniej 1.5 m. Kolejne obostrzenia dotyczą zgromadzeń publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, razem będą mogły przemieszczać się tylko dwie osoby z wyłączeniem rodzin. Nie będzie można jednak wychodzić z domu w celach rekreacyjnych.

Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, czyli drogi do pracy, sklepu, apteki czy do lekarza. Ten zakaz nie obejmuje udzielania pomocy osobom najbliższym. Myślę, że wszyscy rozumiemy, jaka jest intencja wprowadzenia tych reguł – wyjaśnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Ograniczenie kontaktów międzyludzkich to jedyna metoda ograniczenia epidemii.

Oznacza to, że wychodzenie z dziećmi na plac zabaw, grillowanie czy spotykanie się z grupą znajomych jest zabronione. Złamanie tych reguł grozi otrzymaniem mandatu w wysokości nawet 5 tys. zł. Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać z wtorku (24 marca) na środę i potrwają do do soboty 11 kwietnia włącznie.

Bądźmy rozsądni i uratujmy zdrowie i życie naszych bliskich. Jeżeli nie zastosujemy się do tych zasad, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć – apeluje minister Szumowski. – Wiem, że to jest trudny czas, ale myślę, że tyle możemy z siebie dać. Bardzo proszę, zostańmy w domu.

Minister zdrowia zapewnił jednocześnie, że w Polsce nie zabraknie testów na obecność koronawirusa. Na konferencji padło pytanie o to, czy termin wyborów prezydenckich jest zagrożony wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej.

Nie widzę powodu, by egzaminy maturalne i ósmoklasisty czy wybory prezydenckie nie odbywały się. Właśnie po to wprowadzamy te obostrzenia, aby po świętach wielkanocnych życie wróciło do nowej normalności – zapewnia premier Morawiecki.

Nowe ograniczenia dotyczą także sprawowania mszy świętych. Od dzisiaj w mszach świętych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Markety budowlane pozostaną otwarte z zastrzeżeniem, że konieczne jest przestrzeganie nowych rygorów, czyli przestrzegania odstępu pomiędzy klientami, poruszania się razem nie więcej niż 2 osób i zachowywania odpowiednich warunków higienicznych, w tym dezynfekcyjnych. Premier wyjaśnił także, że do kontrolowania osób na kwarantannie będzie mobilizowane także, oprócz policji, wojsko. W tym celu wykorzystywane są także systemy elektroniczne, m.in. specjalnie dedykowana aplikacja “Kwarantanna domowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *