Za nami pierwsza gala z okazji Dnia Nauki Polskiej

Box2
fot. Wojtek Szabelski dla UMT

Pierwsza w historii Gala Nauki Polskiej, zorganizowana przy okazji obchodów Dnia Nauki Polskiej, odbyła się 19 lutego na toruńskich Jordankach. Na ceremonii uczczenia nowego święta pojawili się m.in. wicepremier Jarosław Gowin i prezydent Torunia Michał Zaleski.

Budynek CKK Jordanki zapisał się na kartach historii jako pierwszy gospodarz państwowych obchodów Dnia Nauki Polskiej. Nowe święto jest o tyle szczególne dla Torunia, że przypada dokładnie na dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Wpisanie tego dnia do kalendarza jako ważnego dla wszystkich Polaków ma upamiętnić starania i sukcesy, jakie osiągali i osiągają rodzimi naukowcy.

Uroczysta gala została zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przy współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Jarosław Gowin otrzymał od Michała Zaleskiego kopernikańskie astrolabium oraz teczkę z wizerunkami Mikołaja Kopernika. Wicepremier podkreślał znaczenie, jakie ma dla kraju pojawienie się nowego święta. 

– To wyraz wdzięczności wielkiej i zasłużonej dla całego środowiska naukowego i akademickiego. Dziękujemy za kapitalny udział w rozwoju naszego kraju, bo zawsze to nauka i akademia były kołami zamachowymi naszego rozwoju cywilizacyjnego – mówił.

Podczas gali wręczone zostały nagrody Prezesa Rady Ministrów i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymali je naukowcy, którzy wyróżnili się wkładem w rozwój nauki. Również autorzy najlepszych prac habilitacyjnych zostali nagrodzeni. Uhonorowanych zostało kilkoro reprezentantów toruńskiego UMK. 

Wręczona została również po raz pierwszy nagroda „Ratio et Spes”, przyznawana przez UMK i Fundację Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. Prof. Tomaso Poggio z Center for Brains, Minds and Machines otrzymał ją za publikację Theoretical Issues in Deep Networks: Approximation, Optimization and Generalization.

Obecni na gali mieli okazję obejrzeć widowisko „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery”. Z kolei w foyer Jordanek stanął egzemplarz księgi „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika, pochodzącej z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *