Zakończył się remont obiektu fortyfikacyjnego B66

Box2 Historia Wiadomości
fot. profil Marka Rubnikowicza na portalu Facebook

Czynności odbiorowe po remoncie obiektu fortyfikacyjnego B66 dobiegły końca. Adaptacja schronu na Muzeum Twierdzy Toruń pochłonie w sumie 22 miliony złotych. Efekty prac budowlanych, konserwatorskich i muzealniczych będzie można podziwiać już za kilka miesięcy.

Schron B-66 to jeden z około 200 obiektów fortecznych w mieście. Znajduje się przy ul. Wały gen. Sikorskiego 23/25. Stanowi integralny element kompleksu Twierdzy Toruń, w którego skład wchodzą XIX-wieczne zabudowania z systemami umocnień. Dawne koszary Bramy Chełmińskiej zostały przejęte przez toruńskie Muzeum Okręgowe. Dwa lata temu rozpoczęła się modernizacja obiektu. Remont odbywał się na powierzchni ponad 2 tysięcy mkw. Celem inwestycji jest zaadaptowanie budynku na potrzeby wystawiennicze. Powstanie w tym miejscu Muzeum Twierdzy Toruń, które będzie jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego. Przedsięwzięcie pochłonie ponad 20 milionów złotych, z czego niemal 14.5 milionów udało się pozyskać ze środków zewnętrznych.

Chyba nie ma w Polsce analogii do tworzenia obiektu muzealnego o tak dużej powierzchni w tego typu budynku – mówił w zeszłym roku Adam Kowalkowski z Muzeum Okręgowego.

W nowym muzeum będzie można poznać historię pruskich fortyfikacji. Ekspozycja zostanie przygotowana za pomocą nowoczesnych narzędzi wystawienniczych. Możemy spodziewać się ekranów dotykowych, licznych multimediów, makiet, grafik i wizualizacji komputerowych. Muzealnicy zadbają także o oryginalne eksponaty, takie jak elementy umundurowania czy uzbrojenia żołnierzy z różnych okresów historycznych. Będzie można poznać dzieje architektury militarnej i tajniki walki, prowadzonej w oparciu o toruńskie umocnienia. Zostanie także przedstawiona historia najstarszego w Europie poligonu wojskowego oraz obozu jenieckiego z lat 1939-1945. Nie zostanie również pominięta historia garnizonu wojskowego i rola naszego miasta w szkolnictwie wojskowym.

Placówka zostanie udostępniona zwiedzającym prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *