„Najwięcej mandatów wystawiono na linii tramwajowej nr 1”. Toruńscy gapowicze winni miastu pół miliona złotych

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Mówią o sobie „spryciarze” albo „ryzykanci”, inni najczęściej określają ich przymiotnikiem „nieuczciwi”.  Zdarzają się jednak i tacy, którzy o skasowaniu biletu po prostu zapominają. Gapowicze w całej Polsce stanowią około 18 proc. pasażerów transportu publicznego. Sprawdziliśmy, jak sytuacja przedstawia się w Toruniu.

Dług Polaków podróżujących „na gapę” wynosi prawie 400 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. Należności Torunia z tytułu jazdy bez ważnego biletu do 31 stycznia 2019 r. wynosiły ponad 541 tys. zł.

Tylko w 2018 r. za jazdę bez biletu oraz za spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu nałożono mandaty na łączną sumę 1 745 870 zł.

– W roku 2018 wystawionych zostało 14 542 wezwań do zapłaty opłaty dodatkowej – informuje Magdalena Strempewska, rzecznik prasowy Prezydenta Torunia.

Jak wynika z danych KRD, w województwie kujawsko-pomorskim średnia zadłużenia przypadająca na jednego gapowicza wynosi 1.014,91 zł.

Kim jest statystyczny gapowicz? To pasażer między 26. a 35 rokiem życia. Najczęściej bez wyższego wykształcenia, bezrobotny lub zatrudniony na umowę o dzieło czy zlecenie.

Prym w liczbie niezapłaconych mandatów za przejazdy komunikacją miejską oraz kolejami wiodą, niezmiennie od kilku lat, mężczyźni. Stanowią oni 66% gapowiczów. Jak wynika z danych KRD, kobiety dużo rzadziej decydują się na podjęcie ryzyka związanego z przejazdem bez ważnego biletu (ok. 34%). Również wartość najwyższego zadłużenia w ich grupie jest ponad 4 razy niższa niż u płci przeciwnej i wynosi obecnie 70 452,69 zł. Rekordzistą jest mężczyzna z województwa zachodniopomorskiego w przedziale wiekowym 36-45 lat, a wysokość jego długu z tytułu nieopłaconych biletów za przejazdy to 312.353,07 zł.

W Toruniu, w rejestrze firmy Serinus SP. z o. o. rekordzistą jest dłużnik, któremu wystawiono 10 wezwań do zapłaty opłaty dodatkowej.

A na której linii komunikacji miejskiej wystawiono w Toruniu najwięcej mandatów?

– W roku 2018 najwięcej wezwań do zapłaty opłaty dodatkowej wystawionych zostało na linii tramwajowej nr 1 – podsumowuje Magdalena Stremplewska.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *