Cztery firmy chcą się zająć Parkiem Tysiąclecia. Nie są to małe kwoty

Box2 Wiadomości
fot. materiały przetargowe Urzędu Miasta Torunia

Do przetargu na rewitalizację Parku Tysiąclecia wpłynęły cztery oferty. Wahają się od 14,1 mln do 17,8 mln zł. Są jednak wyższe od oczekiwań urzędników, którzy chcieli przeznaczyć na zadanie 11,6 mln zł.

W największym terenie zieleni na lewobrzeżu czekają nas ogromne zmiany. Będzie to także jedna z największych inwestycji na realizowanych w ostatnich latach w tej części Torunia.

Przed nami jednak jeszcze rozstrzygnięcie przetargowe. W konkursie na to zadanie wpłynęły cztery propozycje. Najtańsze z nich są bardzo zbliżone: firma Inmel z Poznania wyceniła je na 14,16 mln zł, a Zakład Budowlany Kułaczkowski z Torunia – na 14,17 mln zł. Różnica wynosi zaledwie 12 tys zł.

Do przetargu przystąpiły też firmy: Sorted spod Piaseczna (15,9 mln zł) i warszawski Lupuss (17,8 mln zł). Publikując oferty, magistrat podał kwotę, jaką zamierzał przeznaczyć na to zadanie – to 11,6 mln zł.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w planie inwestycyjnym na Park Tysiąclecia zaplanowano łącznie nieco ponad 15 mln zł. Miasto na to przedsięwzięcie pozyskało unijną dotację – 9,8 mln zł – z Programu Operacyjnego “Infrastruktura i Środowisko”. Co dalej? Decyzje zapadną w najbliższych dniach.

Rewitalizacja obejmie 19 ha – taki obszar zajmuje Park Tysiąclecia. W planach jest bagrowanie znajdujących się tam zbiorników wodnych i modernizacja urządzeń hydrotechnicznych. Pojawią się na nich pomosty.

W parku zostaną wytyczone alejki i ścieżki rowerowe o nawierzchni mineralnej. Pojawią się też elementy infrastruktury, które poprawią dostęp do kompleksu dla osób z niepełnosprawnościami, np. schody terenowe z podestami, rampami i barierkami.

Z elementów małej architektury zobaczymy: ławki parkowe, leżaki, siedziska żelbetowe, ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpadki, na psie odchody czy domków dla jeży. Natomiast w strefach relaksu znajdą się: ławostoły, hamaki, zestawy hamaków.

Projekt przewiduje też: „odrestaurowanie i adaptację kubaturowych obiektów zabytkowych, budowę urządzeń rekreacyjnych (plac zabaw, boisko, siłownia, pomost cumowniczy, wybieg dla psów), systemu monitoringu, zagospodarowanie zielenią” – czytamy w uzasadnieniu uchwały budżetowej na 2019 r. Ponadto na terenie Parku Tysiąclecia ma być dostępne wi-fi z darmowym dostępem do internetu.

Na placach zabaw dla dzieci i młodzieży zaplanowano piaskową nawierzchnię i następujące wyposażenie: zestawy gimnastyczne, tyrolki, zjeżdżalnie, zestaw do zabawy z piaskiem, koparki, huśtawki.

Z kolei siłownia plenerowa będzie się składać m.in. z prasy ręcznej, wahadła-twistera, narciarza, koła tai chi, które zostaną zamontowane na syntetyczne, gumowej nawierzchni.

Miłośnicy czworonogów będą mogli je zabrać na wybieg. Tam na piaskowej nawierzchni pojawią się: zestawy dog park, płotki proste, kładka wąska, obręcz o zmiennej wysokości, tuba wysoka i labirynt.

Nowością w parku będzie też wielofunkcyjne boisko z ogrodzeniem, piłkochwytami i syntetyczną, gumową nawierzchnią.

Rewitalizacja parku nieść będzie ze sobą wiele zmian w roślinności. Konieczna będzie wycinka niektórych drzew. W ich miejsce pojawią się drzewa i krzewy, a także kwietniki oraz trawniki dywanowe.

W parku pojawi się też instalacje elektryczne, które pozwolą nie tylko na uruchomienie dodatkowego oświetlenia, ale też kamer monitoringu. Poza tym projekt zakłada remont budynku starej prochowni. Znajdą się tam m.in. ogólnodostępne sanitariaty.

Prace mają potrwać do kwietnia 2020 r.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *