Czy politologia na UMK zostanie zlikwidowana?

Box2 Wiadomości
fot. strona facebookowa wydziału politologii i studiów międzynarodowych UMK

W ramach reformy ministra Jarosława Gowina wydział politologii i studiów międzynarodowych ma być wcielony do wydziału nauk historycznych. Głos w tej sprawie zabrał prof. Wojciech Polak na Facebooku. Według niego może to oznaczać “powolne wygaszanie” dwóch kierunków: politologii i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Prof. Wojciech Polak, kierownik Katedry Konfliktów Politycznych wydziału politologii i studiów międzynarodowych UMK, zabrał głos w tej sprawie na swoim profilu facebookowym.

„W ramach realizacji wiekopomnej reformy ministra Gowina ma on zostać wcielony do Wydziału Nauk Historycznych. Oczywiste jest, że takie usytuowanie kierunków: politologia i bezpieczeństwo wewnętrzne oznacza powolne ich wygaszanie. A także powolną redukcję naszych pracowników naukowych” – napisał prof. Polak.

Równocześnie profesor odmówił dalszego komentowania sprawy, twierdząc że na konkrety jest jeszcze zbyt wcześnie.

Prof. Zbigniew Karpus, dziekan wydziału politologii i studiów międzynarodowych, ogłosił dziś, że 8 stycznia odbędzie się spotkanie pracowników wydziału. Podczas niego zostaną omówione plany uniwersytetu względem tej jednostki i projekt statutu UMK.

Do sprawy wrócimy.

Tagged

1 thought on “Czy politologia na UMK zostanie zlikwidowana?

 1. Zamiast komentarza…. (źródło:https://www.wpism.umk.pl/wiadomosci/?id=309)
  “Bardzo wysoka pozycja WPiSM w naukach politycznych
  2017-10-25
  MNiSW ogłosiło wyniki parametryzacji za lata 2013-2016. Drugi raz z rzędu uzyskaliśmy prestiżową kategorię A! Szczególnie dumni jesteśmy z najlepszego wyniku z zakresu osiągnięć naukowych i twórczych oraz praktycznych efektów działalności naukowej wśród wszystkich wydziałów prowadzących studia politologiczne w Polsce.

  W ocenie parametrycznej najważniejszy jest kontekst, który pozwala na określenie pozycji jednostki na tle innych wydziałów i instytutów. Nasz Wydział zajął trzecie miejsce w ogólnym rankingu parametrycznym polskich wydziałów politologicznych. To duży sukces, szczególnie ze względu na najwyższe w dyscyplinie wyniki z zakresu osiągnięć naukowych i twórczych (55,36 pkt) oraz praktycznych efektów działalności naukowej (4,05 pkt). Świadczy to o wysokiej jakości naszych publikacji oraz o wyróżniającej się współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym.

  Wyraźnie wzrosła także pozycja WPiSM na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Bardzo cieszymy się, że wśród wydziałów z obszaru nauk humanistycznych i społecznych jesteśmy w czołówce, tuż za Wydziałem Nauk Historycznych i Wydziałem Filologicznym. Warto także dodać, że osiągnęliśmy najlepszy na UMK wynik z zakresu praktycznych efektów działalności naukowej. To rezultat aplikacji wyników naszych badań i prac rozwojowych do sektora publicznego i prywatnego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *