Dzięki aplikacji poznamy historie mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia

Box2 Wiadomości
Fot. Zuzanna Larysz

Każda historia będzie miała swój adres i miejsce na wirtualnej mapie Bydgoskiego Przedmieścia. Nagrania udostępnione zostaną w specjalnej aplikacji mobilnej. Inicjatorzy pomysłu zbierają ostatnie wspomnienia i rozpoczynają montaż dźwięków.

Na początku był spektakl. Judyta Berłowska wyreżyserowała „Mazagan. Miasto”. Aktorzy wyszli z teatru i weszli do mieszkań swoich widzów, by właśnie tam wystawiać spektakle. Opowiadają o domu – budowaniu go na obczyźnie, jego utracie i poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Aplikacja mobilna będąca archiwum osobistych historii mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia jest kontynuacją przewodniej myśli sztuki.

– Chcieliśmy spojrzeć na miasto w zupełnie nowy sposób, porozmawiać z mieszkańcami dzielnicy i zapytać: co sprawia, że mogą szczerze powiedzieć, że Bydgoskie Przedmieście jest ich domem, że kamienica, w której mieszkają, to ich miejsce na ziemi – mówi Katarzyna Pągowska, koordynatorka projektu. – Nagrane historie zbierzemy i udostępnimy w formie ogólnodostępnego nośnika, innego niż stosowane dotychczas.

Aby zebrać wspomnienia, pomysłodawcy akcji również wyszli na ulice. Na chodnikach ustawili kanapę i stolik i tam czekali na mieszkańców. Ich pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Na sofie zasiedli zarówno starzy, jak i młodzi. Ci, którzy żyją tu od lat, oraz osoby, które wprowadziły się niedawno. O czym mówili?

– W dużej mierze przekazali nam swoje osobiste historie – dodaje Katarzyna Pągowska. – Każdy zaprezentował wartościowy dla siebie przedmiot i wskazywał, czym jest dla niego dom i relacje sąsiedzkie.

Jeszcze przez tydzień mieszkańcy będą przekazywać twórcom swoje pomysły. Równolegle montowane będą dźwięki pierwszych rozmów.

Jak wyglądać będzie aplikacja? Stworzona zostanie jako wirtualna mapa, na której osadzonych zostanie około 20 historii. Aby je poznać, użytkownicy smartfonów będą musieli wybrać się na spacer po Bydgoskim Przedmieściu i dojść we wskazane na mapie miejsce. Tam, na tablicy, umieszczony zostanie znak QR do samodzielnego skanowania.

– Po wykonaniu tej czynności na ekranie pojawi się przedmiot, który rozmówca pozwolił sfotografować – stał się on pretekstem do wspomnień – tłumaczą inicjatorzy. – Będzie to symbol domu i bezpieczeństwa, które ten nam daje. Każdy, kto zeskanuje kod, będzie mógł wysłuchać w wersji audio lub przeczytać w formie transkrypcji całą historię. Zależy nam, by forma przekazu pozwoliła zbliżyć się do rozmówcy.

Aplikacja mobilna swoją premierę będzie miała 21 września. Zarówno twórcy, jak i mieszkańcy miasta wybiorą się na wspólny spacer, śladami wspomnień. Wyruszą spod Teatru im. W. Horzycy, finalnie zaś dotrą do Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu, będącego sercem dzielnicy.

– Mam nadzieję, że bohaterowie nagrań również się z nami wybiorą i ocenią naszą pracę – dodają twórcy.

Aplikacja jest już kolejnym pomysłem promującym Bydgoskie Przedmieście. Od października 2015 r. torunianie i turyści mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji „Ptaki w mieście”, umożliwiającej bliższe poznanie dzielnicy oraz jej historii. Na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, która liczy 4,5 km, rozlokowano 6 punktów informacyjnych. Te tworzą m.in. Park Miejski oraz Ogród Zoobotaniczny. Aplikacja jest dostępna w sklepie Play na telefonach z Androidem. Projekt sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Urząd Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *