II tura wyborów w Toruniu. Lokale wyborcze, transport dla niepełnosprawnych, bezpłatna infolinia

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już w najbliższą niedzielę 12 lipca rozpocznie się II tura wyborów prezydenckich 2020. O fotel prezydenta RP będą walczyć urzędujący Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Przypominamy najważniejsze informacje dla wyborców z Torunia, dotyczące m.in. miejsc głosowania w poszczególnych obwodach wyborczych.

W Toruniu w II turze wyborów, podobnie jak w I turze, głosy będzie można oddawać w 123 obwodach. W 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż przy okazji ostatnich wyborów. Jak sprawdzić swój obwód i miejsce głosowania? Wystarczy wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej i skorzystać z wyszukiwarki obwodów.

W niedzielę 12 lipca od 7.00 do 21.00 będzie można także skorzystać z bezpłatnej infolinii o numerze 800 215 001. Pracownicy Urzędu Miasta Toruń wszystkim zainteresowanym udzielą informacji o siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz przynależnych do nich ulicach i numerach domów.

Podobnie jak 28 czerwca, również 12 lipca, osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z darmowego transportu do lokalu wyborczego. Przewozy finansowane są przez miasto. Wystarczy taką potrzebę zgłosić telefonicznie pod numerem 505 472 652.

W trakcie głosowania w dalszym ciągu obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Koniecznie należy pamiętać o zasłanianiu nosa i ust, dezynfekcji rąk i zachowywaniu dystansu społecznego. Odstęp min. 1.5 m muszą także zachowywać członkowie komisji wyborczych. W lokalu nie może przebywać więcej niż 1 osoba na 4 mkw (nie licząc członków komisji, mężów zaufania oraz społecznych i międzynarodowych obserwatorów głosowania). W trakcie całego dnia kilkukrotnie dezynfekowane będą wszystkie miejsca, których dotykają wyborcy, tj. klamki, uchwyty, kontakty, urny wyborcze, blaty stołów czy armatura sanitarna. Raz na godzinę lokale będą także wietrzone.

W II turze wyborów przyznano także pierwszeństwo do głosowania dla określonych grup wyborców. Należą do nich osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3 oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *