II tura wyborów w Toruniu. Lokale wyborcze, transport dla niepełnosprawnych, bezpłatna infolinia

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już w najbliższą niedzielę 12 lipca rozpocznie się II tura wyborów prezydenckich 2020. O fotel prezydenta RP będą walczyć urzędujący Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Przypominamy najważniejsze informacje dla wyborców z Torunia, dotyczące m.in. miejsc głosowania w poszczególnych obwodach wyborczych.

W Toruniu w II turze wyborów, podobnie jak w I turze, głosy będzie można oddawać w 123 obwodach. W 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż przy okazji ostatnich wyborów. Jak sprawdzić swój obwód i miejsce głosowania? Wystarczy wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej i skorzystać z wyszukiwarki obwodów.

W niedzielę 12 lipca od 7.00 do 21.00 będzie można także skorzystać z bezpłatnej infolinii o numerze 800 215 001. Pracownicy Urzędu Miasta Toruń wszystkim zainteresowanym udzielą informacji o siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz przynależnych do nich ulicach i numerach domów.

Podobnie jak 28 czerwca, również 12 lipca, osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z darmowego transportu do lokalu wyborczego. Przewozy finansowane są przez miasto. Wystarczy taką potrzebę zgłosić telefonicznie pod numerem 505 472 652.

W trakcie głosowania w dalszym ciągu obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Koniecznie należy pamiętać o zasłanianiu nosa i ust, dezynfekcji rąk i zachowywaniu dystansu społecznego. Odstęp min. 1.5 m muszą także zachowywać członkowie komisji wyborczych. W lokalu nie może przebywać więcej niż 1 osoba na 4 mkw (nie licząc członków komisji, mężów zaufania oraz społecznych i międzynarodowych obserwatorów głosowania). W trakcie całego dnia kilkukrotnie dezynfekowane będą wszystkie miejsca, których dotykają wyborcy, tj. klamki, uchwyty, kontakty, urny wyborcze, blaty stołów czy armatura sanitarna. Raz na godzinę lokale będą także wietrzone.

W II turze wyborów przyznano także pierwszeństwo do głosowania dla określonych grup wyborców. Należą do nich osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3 oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *