Kto dziś tak ostro strzela na poligonie?

Polecamy Wiadomości
fot. strona facebookowa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

– Co tak głośno dziś strzelają na poligonie? Jak długo to jeszcze potrwa? Pracować się nie da! – pyta nas jeden z Czytelników. Zapytaliśmy o to Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Dziś od kilku godzin mamy wyjątkowo głośne strzelanie na poligonie. Zwrócił nam na to uwagę nasz Czytelnik z lewobrzeża. – Co tak głośno dziś strzelają? – pyta. – Jak długo to jeszcze potrwa? Pracować się nie da.

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia dowiedzieliśmy się, że dziś na poligonie odbywa się finał konkursu artyleryjskiego o miano mistrza ognia artylerii wojsk lądowych.

– Strzela artyleria rakietowa z wyrzutni WR-40 Langusta – tłumaczy mjr Ireneusz Bandura, komendant Garnizonu Toruń. – Potrwa to jeszcze maksymalnie ok. godziny. Słyszalność spowodowana jest warunkami atmosferycznymi: wilgotność i gęstość powietrza powoduje to, że jest to tak bardzo słyszalne. Ja to też doskonale słyszę na Sobieskiego. To pojedyncze rakiety.

Do końca listopada niemal codziennie są planowane ćwiczenia na poligonie. Na szczęście nie wszystkie artyleryjskie. Część to strzelania z broni strzeleckiej. W planach są też strzelania śmigłowców bojowych z użyciem amunicji bojowej i środków pozoracji pola walki. Będą się one odbywać przeważnie między godz. 7 a 15.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys