Młodość prze do rady miasta [FELIETON]

Box2 Opinie
Wojciech Giedrys, dziennikarz "Tylko Toruń", fot. Łukasz Piecyk

No to mamy już regularną kampanię wyborczą w Toruniu. Znamy już (prawie) wszystkich kandydatów na prezydenta Torunia (ociąga się jeszcze SLD) i kandydatów do rady miasta.

Większość komitetów zaprezentowała już wstępnie swoje programy wyborcze. Już można wzdłuż i wszerz „prześwietlać” ich przeszłość, doświadczenie, to, ile w przeszłości naobiecywali i jak udało im się wywiązać z tych obietnic.

REKLAMA

Te wybory będą nieco inne. Po raz pierwszy służbą w radzie miasta interesuje się tak wielu 20-latków. Średnia wieku kandydatów komitetu wyborczego Sławomira Mentzena to zaledwie 32 lata. Co ciekawe, na Bydgoskim z tego komitetu startują wyłącznie dwudziestoparolatkowie. Po drugiej stronie mamy doświadczone „drużyny”.

Średnia wieku kandydatów komitetu Michała Zaleskiego to 52 lata, a PiS – 47. Dla porównania: w przypadku SLD to 44 lata, My Toruń – 43, PO – 42, Kukiz’15 – 38. Oczywiście nie metryka jest ważna i to, że najmłodszy kandydat ma 19 lat, a najstarszy – 79, ale to, że odpowiedzialność za to, co będzie się działo w Toruniu w ciągu najbliższych pięciu lat, chcą wziąć i starsi, i młodsi torunianie.

Nie wiek jest jednak najważniejszy, nie statystyki, nie plakaty i ich ilość, a to, co chcą zrobić. Teraz jest najlepszy czas na to, żeby zapoznać się z programami wyborczymi. Każdy z komitetów ma jakąś wizję Torunia. Ma mnóstwo pomysłów.

Wykorzystajmy najbliższy miesiąc – wybory już 21 października – żeby znaleźć tych, na których chcemy głosować i sprawdzić, czy faktycznie „jedynki” na listach zasługują na nasze głosy. Bo mamy tylko lub aż dwa głosy. Teraz głos należy do nas. Po wyborach może się to zmienić.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *