Ojczyzna polszczyzna – czy radni uchwalili nieortograficzną nazwę?
Na dzisiejszej sesji, ku zdziwieniu obserwujących, kontrowersję i dyskusję wzbudziła nazwa miejscowa, którą przyjąć powinni dziś radni. Chodzi o skwer wokół pomnika Józefa Piłsudskiego. Radny Maciej Krużewski z Koalicji Obywatelskiej zwrócił uwagę na przyszłą nazwę skweru.
Park spowodował niemałe zamieszanie. W związku z obchodzonymi w 2020 roku uroczystościami związanymi z 100 rocznicą powrotu Torunia do wolnej Polski, postanowiono nadać skwerkowi przy zachodniej pierzei al. św. Jana Pawła II nazwę upamiętniającą te wydarzenia. Niewinnie wyglądający podpunkt spowodował dyskusję, przerwę w obradach sesji i autopoprawkę.
-Czy państwo sprawdzili poprawność ortograficznego zapisu tego parku? – zapytał Maciej Krużewski po odczytaniu projektu uchwały.
-Tak ze „Słownikiem Języka Polskiego”.
-Czy ma pan jakieś zastrzeżenia do tego zapisu?
– No tak. – odpowiedział Krużewski po chwili ciszy. -Przyimki wchodzące w skład nazwy miejscowej piszemy małą literą – zwrócił uwagę Krużewski, podkreślając, że w nazwach miejscowych rzeczowniki powinny być pisane wielką, a nazwy rodzajowe małą.
Poprawny zapis powinien brzmieć: „park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
To stwierdzenie wzbudziło powszechną konsternację.
W istocie – Słownik Języka Polskiego PWN podaje:
-Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz różnego typu budowli piszemy wielką literą, natomiast spójniki i przyimki wchodzące w skład nazwy piszemy małą literą:ulica Bitwy pod Płowcami, ulica Droga na Olczę, ulica Jana z Kolna, ulica Jana z Łańcuta, ulica Żwirki i Wigury, plac Juranda ze Spychowa, plac Wolności i Zwycięstwa, park Biegu po Zdrowie, kościół Świętych Piotra i Pawła, pomnik Zaślubin Polski z Morzem.
-No ja mam jednak propozycję, żebyśmy przed głosowaniem spróbowali to rozstrzygnąć – zaproponował radny Łukasz Walkusz.
Radny Lenkiewicz optował za poprawnością i odsyłał do filologów z UMK, którzy rezydują po sąsiedzku, a radny Jakubaszek zaproponował rozpatrywanie projektu w dwóch czytaniach. Na to nie zgodził się przewodniczący Czyżniewski. Do akcji wkroczył również mecenas Maciej Krystek, który próbował rozwikłać kwestie proceduralne.
Finalnie zaproponowano autopoprawkę z „parkiem” z wielkiej.
Radny Adrian Mól z PiS również zabrał głos.
-Ortografia jest ważna, ale są sprawy ważniejsze – rzekł i obszernie podziękował za uchwalenie nazwy.
Do sprawy wrócimy.

2 listopada 2020 @ 21:52
Poziom Radnych wypadkową średniej społeczeństwa, nie włażne jok sie mowi, bele sie dogodoc, to je wożniejszo sprowo njez jokies stondordy
24 września 2020 @ 23:20
Poprawnie należy pisać: wielką, a nie z wielkiej litery (uchodzi za rusycyzm). Czy trzeba używać modnego „finalnie”? Nie wystarczy: w końcu lub na zakończenie?
Ponadto należy pisać: 100. rocznica, gdy chcemy użyć liczebnika porządkowego, a nie głównego.