Park na Bydgoskim po nowemu. Przejdzie rewitalizację

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu przejdzie rewitalizację. Dziś prezydent Michał Zaleski podpisał umowę z wykonawcą, firmą Timber Project. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planami, odnowionym parkiem będziemy cieszyć się już latem przyszłego roku.

Trzeci etap rewitalizacji Parku Miejskiego skupi się w dużej mierze na obecnych w parku stawach i pobliskich alejkach. Zmian będzie jednak całkiem sporo, park zyska nowe oblicze. Co się zmieni?

– Powstaną ścieżki pieszo-rowerowe o nawierzchni mineralnej, dodatkowo zrewitalizujemy stawy. Tzw. staw łabędzi będzie oczyszczony z nagromadzonych zanieczyszczeń organicznych, będzie fontanna napowietrzająca z podświetleniem, kaskada wodna, zostanie też ustawiony domek dla łabędzi. Pozostałe zbiorniki Martówki, połączone mostkiem też przejdą prace. To m.in. reprofilizacja skarpy, nasadzona zostanie roślinność wodna, pojawią się punkty dla wędkarzy i różnego rodzaju mała architektura: ławki z oparciami, miejsca dla matek z dziećmi, toaleta, budki dla ptaków i owadów, miejsce dla grilla i ogniska – wylicza Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta.

W parku pojawią się także drewutnia, ławki, lunety obserwacyjne, ławki dla karmiących matek, kosze na śmieci, a nawet podajniki karmy dla kaczek. Przy brzegach Martówki, na jej przeciwległych końcacg pojawią się także platformy widokowe. Rewitalizacja nie obejmie jednak słynnych schodów przy mostku. Te zostały zgłoszone przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego, jednak projekt nie przeszedł przez głosowanie.

Wykonawca na ukończenie prac ma 8 miesięcy od podpisania umowy, czyli od dziś. Warto podkreślić, że na czas prac park nie zostanie zamknięty i można będzie z niego korzystać.

– Planujemy, że pod koniec czerwca 2022 r. zadanie zostanie zakończone i park zostanie oddany mieszkańcom Torunia – dodaje Sławomir Wiśniewski.

– Park na bydgoskim w nowej odsłonie. Już za 9 miesięcy będziemy tam widzieli uporządkowany obszar wokół Martówki. Miejsce wyjątkowe, z piękną wodą, zielenią w otoczeniu. Dobudujemy kolejne alejki spacerowe, w tworzywach naturalnych, czy np. miejsca do przewijania dzieci dla matek. Będzie różnorodnie i ciekawie, ale oczywiście przed nami jeszcze kolejne etapy dbania o to wyjątkowe, toruńskie miejsce – mówi prezydent Michał Zaleski.

Trzeci etap rewitalizacji parku na Bydgoskim Przedmieściu kosztował będzie 3,2 mln zł, w tym 2,4 mln zł to kwota pozyskana w ramach dofinansowania ze środków unijnych.

– Już w ostatnich latach, korzystając także ze wsparcia środków Unii Europejskiej, prowadziliśmy tam szereg prac rewitalizacyjnych – podkreślał prezydent.

Tagged

1 thought on “Park na Bydgoskim po nowemu. Przejdzie rewitalizację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *