Polska 2050 o suszy. „Panuje chaos”
Rząd po raz kolejny spóźnił się z działaniami dotyczącymi szacowania strat rolników w wyniku susz – uważają działacze Polski 2050. Przed toruńską siedzibą ARiMR odbyła się konferencja prasowa.
Zdaniem polityków tej partii panuje chaos, gdyż wielu rolników nie wie, jak i gdzie składać wnioski.
Wciąż nie działa aplikacja, w której rolnicy mają zgłaszać szkody – mówił Marcin Skonieczka, sekretarz regionu kujawsko-pomorskiego partii. – Co gorsze rząd wprowadził chaos ponieważ przywrócił działalność gminnych komisji do szacowania strat. Obecnie działa podwójny system: rolnicy muszą składać wnioski w aplikacji, a dodatkowo ma pracować komisja gminna, która będzie szacowała straty wyrządzone przez suszę.
Politycy proponują, aby znieść obowiązek składania wniosku przez aplikację, tak aby rolnik sam decydował, w jaki sposób to zrobić. Skonieczka zwrócił uwagę, że skala tegorocznej suszy jest ogromna. W uprawach zboża jarego i rzepaku suszą dotkniętych jest ponad 95 procent upraw. Natomiast w przypadku zbóż ozimych i kukurydzy jest to 80 procent upraw. Pomimo tak dramatycznej sytuacji, rząd nadal nie przedstawił jaka pomoc zostanie udzielona rolnikom.
Ministerstwo zapewniło, że aplikacja susza będzie działała – dodawał Arkadiusz Jąkalski, sekretarz koła w okręgu wyborczym nr 5. – Niestety tak nie jest. Jest ona jednym z przykładów niekompetencji resortu. Już rok temu apelowaliśmy do ówczesnego ministra rolnictwa, aby wdrożyć procedury, które pomogą rolnikom oswoić się z aplikacjami, które uruchamia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Natomiast Radosław Rataj, skarbnik partii Polska 2050 Szymona Hołowni stwierdził, że tegoroczna susza to tylko jeden z elementów kryzysu klimatycznego, z którym boryka się nasza planeta i nasz kraj. Jak mówił, powstał on w wyniku działalności człowieka, między innymi przez emisję gazów cieplarnianych. Wzrost ich emisji powoduje, że ciepło, które pozostaje w atmosferze podnosi skutecznie średnią wysokość temperatur, to generuje anomalie pogodowe jak huragany, susze i powodzie.
Pracujemy nad tym problemem – podkreślił Rataj. – Już w październiku 2021 przedstawiliśmy w ramach konsultacji społecznych pierwszy dokument „Polska na zielonym szlaku”, w którym konsekwentnie podkreślaliśmy rolę kierunku transformacji energetycznej w naszym kraju. W programie „Zielona Niepodległa” podkreślamy znaczenie zielonej energii z wykorzystaniem słońca i wiatru. Wiosną tego roku przedstawiliśmy informację o tym, jak zabezpieczyć nasze wody. Stawiamy też na małą retencję. To nas skutecznie ochroni przed suszami.
Zdaniem polityków Polski 2050 sytuacja w polskim rolnictwie jest tragiczna. Rząd nie poradził sobie z tranzytem płodów rolnych z Ukrainy. Mniejsze plony spowodują wzrost cen żywności. Odczują to w swoich porterach wszyscy – zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast.