Siła kobiet dla Torunia. Co planują liderki list wyborczych?
Do wyborów samorządowych zostały niecałe dwa miesiące. Trwa układanie list wyborczych – Koalicja Obywatelska postawiła na kobiety. To właśnie one stanowią „jedynki” w czterech toruńskich okręgach. Każda z nich reprezentuje różne dziedziny życia społecznego i zawodowego, pragnąc wykorzystać doświadczenie w Radzie Miasta Torunia.
W poprzednich wyborach samorządowych na listach panował parytet – w dwóch okręgach listy otwierały kobiety, a w dwóch mężczyźni. Tym razem wszystkie cztery listy otworzą kobiety – Anna Szytniewska, Magdalena Cynk-Mikołajewska, Edyta Macieja-Morzuch i Agnieszka Wasita. Taki układ list to z pewnością nowość – liderki, do tej pory niebędące radnymi, mają doświadczenie w różnych dziedzinach i zamierzają je wykorzystać.
Anna Szytniewska, pierwsza na liście wyborczej w okręgu nr 1 (Skarpa, Kaszczorek, Podgórz, Rudak, Stawki, Czerniewice i Glinki), jako koordynatorka ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu i wykładowczyni akademicka na Wydziale Pielęgniarstwa, planuje wykorzystać swoje doświadczenie i kompetencje zawodowe, aby działać na rzecz poprawy jakości opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności pacjentów do placówek ochrony zdrowia, a także zwiększyć wsparcie miasta dla toruńskich seniorów.
Z uwagi na wykonywany zawód i codzienny kontakt z pacjentami oraz ich rodzinami znane mi są potrzeby i problemy zdrowotno-bytowe mieszkańców Torunia. Jako radna miałbym realny wpływ na ich poprawę – przekonuje Anna Szytniewska.
Kolejną kandydatką na radną RMT jest Magdalena Cynk-Mikołajewska, pierwsza na liście wyborczej w okręgu nr 2 (Bydgoskie, Bielany, Działki Józefa). Rodowita torunianka, prezeska Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w Toruniu, kompozytorka, carillonistka i nauczycielka w szkole muzycznej w Toruniu. Ma doświadczenie w organizacji warsztatów dla dzieci, młodzieży i seniorów. Jest również animatorką licznych koncertów, festiwali i konkursów muzycznych. Kandydatka ma zamiar zwiększyć dostęp do wydarzeń kulturalnych dla seniorów, a także ożywić unikatowe przestrzenie miasta poprzez koncerty plenerowe i wznowienie wydawania miejskiego miesięcznika kulturalnego „Ikar”.
Toruń to niezwykle fascynujące i piękne miejsce w Polsce. Chciałabym, żeby utalentowani artyści nie musieli uciekać z miasta w poszukiwaniu lepszych możliwości swojego rozwoju. Ważne, by tu znaleźli dla siebie miejsce do twórczej pracy, która również przez rządzących zostanie doceniona. Pragnę, by Toruń był przyjaznym miejscem, zarówno dla artystów, jak i wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających nas turystów. Swoje kandydowanie traktuję jako misję i obowiązek wobec miasta – mówi Magdalena Cynk-Mikołajewska.
W okręgu nr 3 (Wrzosy, Chełmińskie, Jar, Starówka) pierwszą kandydatką na liście jest Edyta Macieja-Morzuch – specjalistka do spraw promocji w regionie, dyrektorka departamentu promocji w Urzędzie Marszałkowskim, organizatorka wydarzeń kulturalnych, a także od 10 lat koordynatorka charytatywnego balu marszałka województwa. Swoje doświadczenie w organizacjach pozarządowych pragnie wykorzystać w ożywieniu wizerunku miasta – nie tylko w kontekście kultury, ale również nauki.
Nauka przenika niemal wszystkie dziedziny życia. W połączeniu z biznesem i samorządem jest konieczna, jeśli chcemy myśleć o gospodarczym wzroście i rozwoju społeczności lokalnych. Zależy nam przecież wszystkim, by Toruń się nie wyludniał i aby studenci nie tylko chcieli tu studiować, ale też po prostu mieszkać i pracować po zakończeniu nauki. Zadbajmy o jakość życia obecnych mieszkańców, ale też zawalczmy o nowych mieszkańców i ich potencjał, który wniosą do grodu Kopernika. Pamiętajmy, że Kopernik ruszył Ziemię, ale był przede wszystkim ekonomistą! – mówi Edyta Macieja-Morzuch.
„Jedynką” w okręgu nr 4 (Jakubskie, Mokre, Rubinkowo, Bielawy, Grębocin) jest Agnieszka Wasita, radczyni prawna i szefowa Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Kandydatka do RMT działa społecznie i samorządowo, zwłaszcza w kwestiach związanych z rozwojem biznesu i opieką zdrowotną. Od wielu lat wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w kujawsko-pomorskich jednostkach zajmujących się wdrażaniem środków unijnych. Swoje doświadczenie, sukcesy zawodowe i umiejętności interpersonalne chce przekazać dalej, działając tym samym na rzecz lokalnej społeczności.
Doświadczenie radcy prawnego w połączeniu z pracą na rzecz przedsiębiorców z naszego województwa pomoże mi w skutecznym działaniu na rzecz mikro i małych przedsiębiorców z naszego miasta – ocenia Agnieszka Wasita.
Plan działań kandydatek obejmuje wejście w obszary opieki zdrowotnej, kultury, nauki, przedsiębiorczości i prawnych zagadnień społecznych. Chcą wykorzystać swoje doświadczenie, umiejętność skutecznego zarządzania i zawalczyć o lepszy Toruń. Bardziej otwarty, wzmacniający swą akademickość, lepiej skomunikowany między poszczególnymi częściami miasta, promujący atrakcyjną ofertę kulturalną i turystyczną. A wreszcie Toruń łączący pokolenia, czyli nastawiony na szeroko rozumianą integrację i wsparcie najbardziej potrzebujących.