Sławek z Torunia szuka bliźniaka genetycznego. “Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych”

Box2 Wiadomości
fot. archiwum prywatne / fundacja DKMS

Sławek to torunianin z mnóstwem pasji. Biega w maratonach, lata szybowcem, konstruuje maszyny, a zimą morsuje. Choroba uniemożliwiła mu jednak podejmowanie aktywności. Teraz Sławek skupia się na szukaniu swojego bliźniaka genetycznego. To dla niego jedyna szansa na powrót do zdrowia.

Razem z żoną Beatą od lat mieszkają w Toruniu. W maju ich życie wywróciło się do góry nogami, bo u Sławka zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Teraz konieczne jest leczenie chemioterapią, a potem – przeszczep szpiku. Znalezienie bliźniaka genetycznego to dla Sławka jedyna szansa na zdrowie i życie. Do tej pory pomagał innym. Teraz sam potrzebuje pomocy.

Pomaganie innym to część jego osobowości. Jest bardzo dobrą i pozytywną osobą, co niejednokrotnie udowodnił, biorąc udział w akcjach charytatywnych, prowadząc wraz ze strażakami szkolenia z ratownictwa lodowego czy szyjąc maseczki – opowiada Beata, żona Sławka. – To człowiek orkiestra. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych.

Przeszczep szpiku jest jedynym ratunkiem dla bardzo wielu osób, walczących z nowotworami krwi. Można go jednak wykonać tylko od zgodnego dawcy, czyli tzw. bliźniaka genetycznego. Szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo niewielka i wynosi zaledwie 1:20 tys. Co 5 pacjent w Polsce nie znajduje swojego bliźniaka. Tak ważne jest, aby jak najwięcej osób rejestrowało się w bazie danych potencjalnych dawców szpiku – im więcej takich osób, tym większe szanse na znalezienie bliźniaka.

Jak można się zarejestrować? Wystarczy na stronie fundacji DMKS zamówić pakiet rejestracyjny. Potem trzeba pobrać wymaz, wypełnić formularz i odesłać z powrotem do fundacji. Po wprowadzeniu danych do bazy zostaje się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *