Spór o ziemniaka. O co chodzi w proteście rolników?

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Za kilogram ziemniaków w markecie zapłacić trzeba od 3 do 5 zł. W ubiegły piątek pod Biedronką przy ul. Dziewulskiego można je było dostać za darmo. Nie była to jednak jedna z kolejnych promocji sklepu, ale protest rolników Agrounii, od których markety skupują ziemniaki w cenach nieporównywalnie niższych. Tymczasem Biedronka swój cennik tłumaczy ekonomiczną prawidłowością i wzrostem podaży.

– Tak naprawdę nie chcemy ich rozdawać, ale nie mamy wyjścia, bo nikt nie chce nam za nie zapłacić uczciwych pieniędzy – mówił podczas akcji rozdawania ziemniaków Michał Dams, jeden z lokalnych liderów Agrounii. 

Rolnicy do protestu podeszli na poważnie. Pod hasłem „Odbijemy wieś PiS-owi” do Torunia zabrali ze sobą 3 tony ziemniaków, które szybko się rozeszły. Woleli oddać za darmo niż sprzedawać za – ich zdaniem – upokarzające pieniądze.

– Wszystkie władze po kolei mówią, że mamy wolny rynek, wolny handel. A korporacje robią, co chcą. Na naszym rynku dzieje się wolna amerykanka, nikt tego prawem nie kontroluje – twierdzi Michał Dams.

Głównym zarzutem rolników jest wysoka marża, jaką narzucają duże firmy. Koszt wyprodukowania 1 ha ziemniaków to – w zależności od sezonu – między 5 a 8 tys. zł. Przy dobrym roku można z tego ukopać 50 ton. Tymczasem markety oferują rolnikom 20-30 gr za kilogram. 

– Chcemy pokazać miastu, jaki jest problem. Że oni za ziemniaka muszą dużo płacić, a my mało dostajemy. Ktoś po drodze zarabia dużo pieniędzy. To nie jest uczciwe, że producent zarabia grosze, a pośrednik narzuca 1,5 tys. proc. marży – uważa Michał Dams. – Nie ma ustalania cen. Sieć mówi, że tyle zapłaci i koniec kropka. Sprzedajesz albo nie. Nie chcę mówić, że to zmowa cenowa, ale mamy w Polsce kilka korporacji, które rządzą naszym rynkiem i się między sobą dobrze dogadują. Korporacje nie walczą między sobą. Walczą z małym polskim handlem. Żeby go wykończyć i przejąć rynek. A jak go wykończą, to wiadomo, co się stanie z cenami. 

Poprosiliśmy Biedronkę o komentarz do protestów rolników pod jej sklepami i wyjaśnienie, z czego wynikają ceny ziemniaków. 

– Ceny na rynku co do zasady są kształtowane przez podaż i popyt. W czasach dobrych zbiorów i dobrej produkcji zarówno ceny zakupu od producenta, jak i sprzedaży odzwierciedlają tę ekonomiczną prawidłowość. W przypadku produktów takich jak ziemniaki decydującą rolę odgrywa podaż – w ubiegłym roku w całej Unii Europejskiej zbiory ziemniaków były wyższe o 9 proc. Popyt jest dość stabilny, a w ubiegłym roku dodatkowo obniżony przez pandemię i zamknięcie sektora HoReCa. Misją Biedronki jest zapewnienie jej klientom możliwie najlepszych cen. Od początku 2021 r. klienci Biedronki kupili 49 mln kg ziemniaków, z czego 97 proc. pochodziło z polskiej produkcji. Naszą strategią jest sprzedaż wyłącznie polskich plonów, z wyjątkiem krótkiego okresu, w którym młode ziemniaki nie są dostępne z polskiej produkcji – czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego sieci Biedronka.

W skrócie – ziemniaków na rynku jest więcej, kupuje się natomiast tyle samo. A rolnik protestuje, bo wie, za ile sprzedaje i widzi ceny na sklepowych półkach.

– Ciężko ustalić cenę zakupu, bo każdy rok jest inny. Ale marża nie może być kilkukrotnie wyższa niż zakup – przekonuje Michał Dams.

Agrounia zachęca do wybierania mniejszych sklepów lub targowisk. Biedronka z kolei zapewnia, że dba o portfele swoich klientów. Rolnicy nie wykluczają, że ubiegłotygodniowy protest nie był ostatnim.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *