Kto będzie bohaterem Apatora Toruń w tym sezonie?
Kto będzie najjaśniejszą postacią drużyny Apatora Toruń, a dla kogo przyszły sezon okaże się totalną klapą? Pytań jest wiele, a odpowiedzi brak. „Anioły” zawalczą o złoto bez zmian w składzie. Czy formacja juniorska podniesie się po słabym poprzednim sezonie? Wielu kibiców upatruje poprawy w talencie młodego Antoniego Kawczyńskiego. Czy będzie on brakującym elementem układanki? Wszystko okaże się już za kilka dni, bowiem w piątek startuje PGE Ekstraliga. Natomiast w niedzielę, 14 kwietnia Apator Toruń podejmie na wyjeździe Stal Gorzów Wielkopolski. Poniżej sylwetki toruńskich żużlowców.
Emil Sajfutdinow
Data urodzenia: 26 października 1989 r.
Torunianie najprawdopodobniej nie zdobyliby brązowego medalu PGE Ekstraligi, gdyby nie znakomity Emil Sajfutdinow. Uważany jest za jednego z najlepszych zawodników na świecie. Żużlowiec wrócił do ligowego ścigania po zakazie startu dla rosyjskich żużlowców w związku z rozpoczęciem przez Rosję wojny na Ukrainie. Przez kilka miesięcy trwała dyskusja, czy umożliwić udział tym zawodnikom, którzy posiadają polskie obywatelstwo. Ostatecznie zgodzono się na taką możliwość. W poprzednim sezonie udowodnił, że jest liderem Apatora Toruń. Zdobył 252 punkty (wszystkie przeliczenia nie obejmują bonusów). Okazał się nawet lepszy od mistrza świata, Bartosza Zmarzlika, który w barwach Motoru Lublin uzyskał 237 punktów. Ku uciesze fanów „Aniołów” klub zdecydował się przedłużyć kontrakt z Rosjaninem z polskim paszportem. Sajfutdinow zostanie w Toruniu przez kolejne dwa sezony.
Robert Lambert
Data urodzenia: 5 kwietnia 1998 r.
Mimo najsłabszego sezonu w barwach Apatora Toruń Brytyjczyk nadal jest solidnym filarem toruńskiej drużyny. Jego zeszłoroczna średnia biegopunktowa to 1,902. Obok Emila Sajfutdinowa to drugi najwyżej sklasyfikowany zawodnik drużyny. Na ogólnej liście zawodników zajmuje dziewiętnaste miejsce. Brytyjczyk jeździ w barwach „Aniołów” od 2021 r. Niedawno postanowił on przedłużyć kontrakt z toruńskim klubem na dwa kolejne sezony. Zmiany zaszły także w boksie Lamberta. Postanowił rozstać się z ówczesnymi mechanikami i zacząć współpracę z tymi, którzy w ostatnim czasie związani byli z Maxem Fricke’m. Poza tym Robert Lambert zdobył nagrodę Wyścig Roku, przyznawaną przez redakcję Canal+. Doceniono jego ostatni bieg meczu domowego z Motorem Lublin w 6. kolejce ligowej. Zaważył on na losach całego spotkania. Na ostatnich metrach mistrza świata Bartosza Zmarzlika objechał zawodnik Apatora, który wjechał na metę na jednym kole, zapewniając zwycięstwo „Aniołom”.
Patryk Dudek
Data urodzenia: 20 czerwca 1992 r.
Zaraz po Emilu Sajfutdinowie to drugi najstarszy zawodnik Apatora Toruń. Popularny „Duzers” reprezentuje Apator od sezonu 2022. W debiutanckim roku wykręcił średnią na poziomie 2,00, jednak w poprzednim sezonie zaprezentował się gorzej. Osiągnął średnią 1,763, co stawia go na 3. miejscu w klubie. Brał udział we wszystkich 20 spotkaniach. W rankingu wszystkich zawodników PGE Ekstraligi zajął 24. miejsce. Wraz z reprezentacją Polski sięgnął po Drużynowy Puchar Świata 2023. Po zaciętej walce Biało-Czerwoni pokonali w ostatnim biegu Wielką Brytanię. Kibiców toruńskiego klubu rozgrzały w grudniu spekulacje o powrocie Dudka do Falubazu Zielona Góra. W marcu okazało się, że jeden z liderów „Aniołów” pozostanie w klubie na dwa kolejne sezony. Wpływ na jego ostateczną decyzję z pewnością miał także Piotr Baron, który zapowiedział, że zrobi wszystko, aby zawodnik został w „Aniołach” na dłużej.
Paweł Przedpełski
Data urodzenia: 23 czerwca 1995 r.
Wychowanek Apatora w poprzednim sezonie PGE Ekstraligi zdobył 119 punktów i 15 bonusów. Wystąpił we wszystkich spotkaniach, a na tor wyjechał 89 razy. Dało to średnią 1,506 punktu na mecz. Jednak jeśli Apator Toruń chce powtórzyć medalowy sukces lub powalczyć o mistrzostwo, to potrzebuje silnego Pawła Przedpełskiego. Dobrym prognostykiem przed następnym sezonem są występy Przedpełskiego w przedsezonowych sparingach. W starciu z GKM-em Grudziądz 28-letni żużlowiec zdobył 10 punktów w czterech startach. W rozmowie ze speedwaynews.pl przyznał także, że sporo podpowiedzi udzielił mu trener Piotr Baron. Przedpełski wyeliminował najczęściej popełniane błędy i zmienił sylwetkę na motocyklu. Podobnie jak w przypadku Patryka Dudka spekulowano o możliwej wymianie Przedpełskiego na Taia Woffindena. Żużlowiec powiedział, że nie zamierza się tym przejmować, a niektóre doniesienia wywołują u niego uśmiech.
Wiktor Lampart
Data urodzenia: 21 maja 2001 r.
Wiktor Lampart przed sezonem odszedł z Motoru Lublin. Lamparta udało się najpierw wypożyczyć, a potem zakontraktować Apatorowi Toruń. W sezon zasadniczy wszedł bardzo słabo. Przeplatał przyzwoite występy tymi słabymi. W pewnym momencie wydawało się, że klubowi działacze będą zmuszeni szukać na następny rok kolejnego wzmocnienia. Jednak podczas fazy play-off Wiktor Lampart przebudził się i w znaczący sposób przyczynił się do wywalczenia historycznego brązowego medalu przez „Anioły”. Kibice na długo zapamiętają rewanżowe spotkanie z Motorem Lublin w ćwierćfinałowym meczu play-off w wykonaniu Wiktora Lamparta. Cztery punkty i bonus zdobył w nim Wiktor Lampart, który za plecami przywiózł Bartosza Zmarzlika. Mimo że Apator przegrał dwumecz z Motorem, to awansował jako szczęśliwy przegrany i znalazł się wśród najlepszej „czwórki” fazy play-off. Lampart będzie ważną częścią układanki w następnym sezonie.
Mateusz Affelt
Data urodzenia: 13 czerwca 2006 r.
Mimo że Apator Toruń zdobył w poprzednim sezonie brązowy medal, to największą bolączką zespołu była postawa juniorów. Prezentowali się oni na torze najsłabiej spośród wszystkich drużyn PGE Ekstraligi. Sporo do udowodnienia w następnym sezonie będzie mieć Mateusz Affelt. Poprzedniego sezonu nie będzie wspominać zbyt dobrze. Młodzieżowiec Apatora Toruń kończył zawody bez zdobyczy punktowej najczęściej w całej lidze, aż 7 razy. W 19 biegach Affeltowi udało się osiągnąć średnią biegopunktową na poziomie zaledwie 0,528. Czy poprawi się ona w następnym sezonie? Ma tak się stać dzięki nowym rządom trenera Piotra Barona. Treningi, które najbardziej mieli odczuć właśnie młodzieżowcy, zaczęły się już w październiku. Affelt mógł popracować nad techniką, ale przede wszystkim przywracaniem pewności siebie i wiary we własne umiejętności. Toruńscy kibice wierzą, że następny sezon będzie lepszy w wykonaniu młodego żużlowca niż ten ostatni.
Krzysztof Lewandowski
Data urodzenia: 20 stycznia 2005 r.
Krzysztof Lewandowski w drużynie Apatora debiutował w sezonie 2021. Podczas ostatnich dwóch sezonów PGE Ekstraligi postawa Krzysztofa Lewandowskiego zarówno na torze, jak i poza nim pozostawiała sporo do życzenia. Młody żużlowiec miał nie skupiać się na karierze i treningach, co znalazło przełożenie na jego słabe występy w lidze. W poprzednim sezonie wykręcił średnią na poziomie 0,754 punktu na bieg, co jest zdecydowanym regresem względem sezonu 2022, gdzie zgromadził na swoim koncie średnią 0,966. Nastawienie młodzieżowca zmieniło się po przejęciu funkcji trenera przez Piotra Barona. Powiedział on, że młody żużlowiec ma spory talent i stać go na naprawdę dobre wyniki. W rozmowie z portalem ekstraliga.pl Lewandowski zadeklarował, że chce udowodnić kibicom i władzom klubu, że poprzedni rok był małą wpadką.
Oskar Rumiński
Data urodzenia: 10 lipca 2006 r.
Poprzedni sezon wychowanek Apatora Toruń zapamięta do końca życia. Rumiński występami w zawodach młodzieżowych oraz U24 Ekstralidze zapracował na debiut w rozgrywkach PGE Ekstraligi w meczu z Motorem Lublin. Pierwszy punkt zdobył w półfinale ze Spartą Wrocław. W rozmowie z „Przeglądem Sportowym” mówił o współpracy z Piotrem Baronem. Podczas jesiennych treningów nowy trener dużo podpowiadał i wyjaśniał. Młody żużlowiec przyznał, że otworzył on juniorom oczy na pewne kwestie. Rumiński zdaje sobie sprawę z tego, że musi pracować nad elementami techniki i startu. Wyjawił również, że chciałby zostać w przyszłości mistrzem świata, ale najpierw musi zacząć zdobywać regularnie punkty w różnych zawodach młodzieżowych oraz drużynowych, zdobywając cenne doświadczenie. Okazja do tego pojawi się już być może w następnym tygodniu.
Antoni Kawczyński
Data urodzenia: 29 kwietnia 2008 r.
Antoni Kawczyński jest określany jako jeden z najbardziej obiecujących młodych żużlowców w Polsce. Pierwsze kroki stawiał w barwach Wybrzeża Gdańsk. Antoni Kawczyński zachwycał podczas zmagań w niższych klasach. Jeździł skutecznie, a jednocześnie pokazywał pełen wachlarz umiejętności. Potencjał w zawodniku zauważył Apator Toruń. Toruński klub pozyskał nastolatka pod koniec 2022 r. Już wtedy rozpoczęło się odliczanie do pierwszego występu młodego zawodnika w barwach „Aniołów”, w których będzie mógł występować już od 29 kwietnia, kiedy skończy 16 lat. Jeśli uda mu się od razu wskoczyć do pierwszej „ósemki” Apatora, to czeka go debiut w 4. rundzie PGE Ekstraligi na Motoarenie z Betard Spartą Wrocław. W rozmowie z portalem po-bandzie.com Piotr Baron powiedział, że to zawodnik z dużym potencjałem. Mimo talentu czeka go też spo ro pracy. Pod skrzydłami Barona z pewnością będzie się spokojnie rozwijać.