W Książnicy Kopernikańskiej o białoruskim dziennikarstwie

Box2 Kultura Wiadomości
fot. nadesłane

W czwartek o 17:00 w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 odbędzie się spotkanie ze współautorami książki “Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki”: Arletą Bojke (Telewizja Polska), Maciejem Jastrzębskim (Polskie Radio) i Michałem Potockim (Dziennik Gazeta Prawna). Wstęp wolny.

Jest to publikacja wyjątkowa, powstała w ekspresowym tempie. “Partyzanci..” to zbiór 20 reportaży przygotowanych przez 29 dziennikarzy z różnych redakcji, od TVP Info po TVN24, od Newsweeka po Onet i Tygodnik Powszechnych. Opowiedziane są w nich historie niezależnych białoruskich dziennikarzy, którzy każdego dnia muszą zmagać się z trudnościami i represjami, próbując przedstawiać prawdę na temat reżimu Aleksandra Łukaszenki. Znajdziemy tam między innymi reportaż o Ramanie Pratasiewiczu, Andrzeju Poczobucie, jak też opowieść o szefowej białoruskiego Press Clubu Juliji Słuckiej. Łącznie nad książką pracowało prawie 40 osób.

REKLAMA

Koszty polskiego wydania organizatorzy dzielą z toruńskim Wydawnictwem Adam Marszałek, które zdecydowało się zrzec swoich zysków ze sprzedaży tej publikacji. Dochód trafi do Informacyjnego Biura Białoruś w Fokusie i przeznaczony zostanie na pomoc represjonowanym dziennikarzom, między innymi na opłacenie prawników, sprzętu czy bezpiecznego kąta do mieszkania.

Podczas czwartkowego spotkania krótko wypowie się wydawca książki, Adam Marszałek, zaś Jacek Beszczyński wykona kilka białoruskich piosenek.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *