Ciepłownicy budują pierścień Bielawy-Skarpa. Po co ta inwestycja?
Pod koniec 2018 r. PGE Toruń zakończyła budowę kilometra nowego ciepłociągu o średnicy DN600. To element projektu “Pierścień Bielawy-Skarpa”, który ma zwiększyć bezpieczeństwo cieplne wschodniej części Torunia. W tym roku państwowa spółka planuje kolejne inwestycje.
PGE Toruń, czyli państwowa spółka produkująca i dostarczająca ciepło w Toruniu, pod koniec ub.r. wybudowała kilometrowy odcinek nowego ciepłociągu o średnicy DN600.
“Inwestycja ma szczególne znaczenie dla mieszkańców osiedla Na Skarpie – jednego z największych toruńskich osiedli we wschodniej części Torunia, gdyż po jej realizacji budynki osiedla będą zasilane dodatkowo nową siecią ciepłowniczą” – czytamy w komunikacie PGE Toruń.
W tej chwili osiedle jest zasilane jednostronnie z sieci ciepłowniczej odchodzącej od głównej sieci magistralnej. Po zbudowaniu pierścienia Bielawy-Skarpa, tę część Torunia będzie można zasilać alternatywnie z dwóch stron – z dotychczasowej sieci ciepłowniczej i nowo zbudowanej.
“Powstały w wyniku inwestycji pierścieniowy system zasilania, znacząco poprawi bezpieczeństwo dostaw ciepła dla całego Torunia” – informuje PGE. Nowy ciepłociąg powstał wzdłuż ulic w pobliżu elektrociepłowni.
W tym roku państwowa spółka zamierza zbudować łącznie 3 km nowej sieci magistralnej. W tym miesiącu są kontynuowane prace na ul. Chrzanowskiego, a w kwietniu będą prowadzone na Skarpie – w rejonie ul. Olimpijskiej i Konstytucji 3 Maja.
Cały projekt zakłada budowę pięciokilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej w kilku etapach. Całość ma się zakończyć w 2020 r. PGE Toruń na realizację tego zadania pozyskać unijne fundusze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
W sumie PGE Toruń zrealizuje w ramach ZIT trzy projekty. Obejmą one też modernizację węzłów grupowych i ich zamianę na bardziej efektywne i nowoczesne węzły indywidualne, a także budowę nowych sieci i przyłączy.
Do 2022 r. powstanie ponad 16 km nowych sieci ciepłowniczych, zlikwidowanych zostanie dziewięć węzłów grupowych i powstaną 43 węzły indywidualne. Dofinansowanie z pieniędzy unijnych wyniesie 17,8 mln zł, a wartość całkowita projektów to ponad 50 mln zł.
“Powstająca sieć ciepłownicza zwiększy bezpieczeństwo cieplne Torunia, szczególnie jego wschodniej części. Ponadto inwestycja pozwoli na uciepłownienie nowych terenów, dotąd nie objętych siecią ciepłowniczą” – czytamy w komunikacie PGE Toruń.