„Duch Podgórza”. Spotkanie i spacer historyczny przy nowopowstałym muralu
Chcesz poznać historię nowopowstałego obywatelskiego muralu „Duch Podgórza”? Świętnie się składa, ponieważ już w sobotę zorganizowane zostanie przy nim spotkanie.
W sobotę o godzinie 11:00 przy ul. Poznańskiej 3 odbędzie się inspirujące spotkanie z Teresą Stuczyńską, inicjatorką odpowiedzialną za procedury, Katarzyną Kluczwajd, inspiratorką i „duchem sprawczym” treści, Sarą Tomczyk, artystką, która wykonała projekt muralu oraz Mateuszem Małkiewiczem, malarzem, który przeniósł go na ścianę.
– Mural „Duch Podgórza”, który powstał jako inicjatywa społeczna, w obrazowy sposób przywołuje Podgórz sprzed lat: halę balonową, poligon artyleryjski i miasteczko wojskowe, cegielnię Twierdzy Toruń (właśnie w tym miejscu) – informuje Katarzyna Kluczwajd. – Na jej gruzach stoi Kazimierz Rypyść (1891-1987), który mieszkał tuż obok. On i jego rodzina (z czwórką dzieci) w okresie II wojny światowej pomagali więźniom z nazistowskiego obozu dla osób wywiezionych z terenów podbitych przez Niemców na roboty przymusowe, urządzonego na terenie obecnego osiedla Nowy Podgórz.
Oprócz osoby Kazimierza Rypyścia wyjaśnione zostanę również inne motywy obecne na muralu na Podgórzu. Jednak więcej ciekawostek usłyszysz podczas spaceru historycznego od „Ducha Podgórza” w stronę poligonu. Poprowadzi go Katarzyna Kluczwajd.
– Mural „Duch Podgórza” ma zaciekawiać i inspirować do poznawania przeszłości Podgórza – także w skali nam bliskiej, w odniesieniu do konkretnych miejsc i ludzi – czytamy na stronie wydarzenia. – Podgórz wita! Warto się na niego otworzyć.