Dwa lata programu Czyste powietrze. Podpisano 8 tys. umów
Za nami już 2 lata funkcjonowania programu “Czyste powietrze”. W tym czasie udało się m.in. wymienić już ponad 5 tys. pieców i wypłacić w ramach programu 65 mln zł. Dotychczasowe działania podsumowali dziś wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ireneusz Stachowiak
Program wspiera inicjatywy poprawy indywidualnych źródeł ciepła, termomodernizacji budynków oraz zwiększania ich efektywności cieplnej.
– Nasze miasta borykają się z problemem smogu. Ten program wychodzi naprzeciw tym problemom – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
– Będziemy realizować program Czyste powietrze by walczyć o to, by w województwie kujawsko-pomorskim w kolejnej dekadzie radykalnie poprawić jakość powietrza – dodawał Ireneusz Stachowiak.
W ciągu 2 lat działania programu w województwie udało się wymienić ponad 5 tys. pieców i podpisać 8 tys. umów. Łącznie wpłynęło już ponad 10 tys. wniosków. Do tej pory na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zawartych umów, znajdował się Toruń. Został on jednak wyprzedzony przez… gminę, liczącą mniej niż 20 tys. mieszkańców.
– Skuteczność realizacji programu czyste powietrze to tak naprawdę też skuteczność samorządów i chęć pozyskania tych środków przez mieszkańców gmin – tłumaczył prezes NFOŚiGW. – Na pozycji lidera nastąpiła zmiana. Do tej pory pierwsze miejsce przypadało Toruniowi, który na dziś ma 301 podpisanych umów. Liderem obecnie jest gmina Obrowo, która ma już podpisanych 340 umów. Co 50 mieszkaniec gminy Obrowo skorzystał z programu Czyste powietrze.
Wśród miast województwa na czele stawki pozostał Toruń. Zaraz zanim są Bydgoszcz (219 umów), Włocławek (204 umowy) i Grudziądz (125 umów).
– Jesteśmy drugim województwem w Polsce, zaraz po Mazowieckim, jeżeli chodzi o skuteczność realizacji tego programu – podkreślał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
– Program cały czas się rozwija, wpływa coraz więcej wniosków. Cały czas zachęcamy gminy, żeby podpisywały z nami porozumienia. W tej chwili mamy 40 porozumień na 144 gminy. Mieszkańcy tych gmin mogą składać wnioski we właściwych urzędach – wyjaśniał z kolei Ireneusz Stachowiak.
W tym roku w programie nastąpiły znaczące zmiany, jeśli chodzi o składanie wniosków. Od 15 maja wymaganych jest mniej dokumentów, a sam czas ich rozpatrywania skrócił się z 90 do 30 dni. Wprowadzono również “barierę wejścia do programu” dla wnioskodawców, czyli wymóg dochodu mniejszego niż 100 tys. zł. Osobom z wyższym dochodem przysługuje za to ulga termomodernizacyjna.