Mieszkańcy Rubinkowa znowu zapłacą więcej. Opłaty za ciepło w górę
Spółdzielnia Mieszkaniowa Rubinkowo poinformowała we wtorek 17 stycznia o kolejnych podwyżkach. Opłaty za ciepło, w odniesieniu do stawki taryfowej, wzrosną średnio o 30 proc. Spółdzielnia podkreśla, że podwyżki są od niej niezależne. Wzrosty cen sięgnęły już łącznie 220 proc. dla opłat zmiennych i 145 proc. dla opłat stałych.
Synoptycy alarmują o powrocie zimy, a SM Rubinkowo – o kolejnej podwyżce opłaty za ciepło. Już czwartej. Po raz pierwszy ceny ciepła wzrosły w czerwcu (33 proc. dla opłat zmiennych i 43 proc. dla stałych), potem w październiku (wzrosty o 30 proc.), a nie tak dawno – w październiku – także po uruchomieniu Geotermii Toruń (1 proc. dla opłat zmiennych i 12,5 proc. dla stałych). Ostatnia podwyżka obowiązuje od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.
Opłaty za ciepło w SM Rubinkowo. O ile wzrosły?
Zgodnie z nową taryfą PGE Toruń, wzrosty opłat za ciepło w stosunku do cen obecnie obowiązujących wynoszą dla opłaty stałej 30,7 proc., a dla opłaty zmiennej 26,1 proc. Mieszkańcy podwyżki odczują od początku lutego, kiedy zaczną obowiązywać nowe stawki. Opłata stała dla CO wzrośnie z 0,82 zł/m2 na 1,02 zł/m2, opłata stała dla CW z 0,42 zł/m2 na 0,46 zł/m2, a opłata za ciepłą wodę z 38,00 zł/m3 na 42,00 zł/m3 (ryczałt za ciepłą wodę wynosić będzie 126,00 zł/os/m-c). Zmianie od 1.02 ulegnie także cena 1GJ służąca do ustalenia wielkości zaliczki za centralne ogrzewanie z kwoty 133,00 zł/GJ na 168,00 zł/GJ.
Łącznie w 2022 r. opłaty za ciepło dla mieszkańców SM Rubinkowo wzrosły o 220 proc. dla opłat zmiennych i o 145 proc. dla opłat stałych. Spółdzielnia podkreśla jednak, że podwyżki są od niej niezależne.
Skutki rosnących cen energii energii elektrycznej złagodzić ma m.in. rządowa tarcza energetyczna. Rada Ministrów 17 stycznia przyjęła nowy projekt ustawy, zakładający dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez zmniejszenie opłat za ciepło – opłat, przenoszonych w czynszach.
– Nowe przepisy zakładają, że jeżeli w danym systemie ciepłownictwa nastąpi wzrost cen dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących po 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa otrzymają rekompensaty, tak aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła – mówiła wczoraj Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Szczegóły, dotyczące m.in. maks. ceny dostawy za ciepło, mają wkrótce zostać podane przez rząd.