Planetarium otwarte. Wszechświat na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA]
Toruńskie planetarium otworzyło się dla widzów po bardzo długiej, czteromiesięcznej przerwie. W tym czasie trwał generalny remont.
Prace w planetarium związane były głównie z poszerzaniem klatki schodowej, wymianą części instalacji technicznych, remontem toalet. Zmiany widać już na wejściu. Wizyta zaczyna się odkrywaniem Wszechświata.
Nad nami jest Słońce, a w okienkach na ścianie mamy Wszechświat – od najdalszych zakątków, poprzez Ziemię i nasz układ, sondy i stację kosmiczną, eksplorację Marsa i znowu odległe obszary – informuje Anna Broniewicz, dyrektor zarządzająca Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń”. – Koncepcję współtworzył Piotr Syrocki, toruński architekt, aby hol stał się większy, nie tylko optycznie oraz zawierał element astronomiczny z instalacją. Fachową pomoc merytoryczną zapewnił nam nasz astronom Stanisław Rokita.
Planetarium ruszyło z pokazami i wystawami 2 kwietnia. Teraz są to przede wszystkim wycieczki szkolne i przedszkolne z Torunia, z końcem maja zaczną się wizyty uczniów z innych miast oraz już pełny sezon turystyczny.
Mam nadzieję, że widzowie tęsknili za nami – uśmiecha się Anna Broniewicz. – Oddech ulgi przyszedł, gdy zaczął się dla nas normalny czas. W ramach tych inwestycji zmieniliśmy też system sprzedaży biletów dla wycieczek, więc szybciej wiemy, ile osób nas odwiedziło.
W ubiegłym roku toruńskie planetarium odwiedziło 346 tysięcy widzów, choć placówka była zamknięta cały styczeń i grudzień. Rok temu wymieniono serce planetarium, czyli projektor gwiazd – z modelu Zeiss RFP 2 na nowy Skymaster ZKP4 Led.
Przez remont placówkę ominęły uroczyste 30. urodziny 17 lutego. Dlatego 12 kwietnia (to Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych) w planetarium odbędzie się koncert dla zaproszonych gości. Wystąpią: Janusz Strobel – gitara, Piotr Baron – saksofon, Nula Stankiewicz – śpiew.
Remont sfinansowany został ze środków Fundacji Przyjaciół Planetarium. Równolegle trwało czyszczenie elewacji i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – za te prace odpowiedzialne było miasto.
Lifting przeszła także strona planetarium.