Toruński kościół akademicki konsekrowany
Choć kościół pod wezwaniem Ducha Świętego istnieje od wielu lat, przeżył także pożar i był odnawiany, to przez ten czas nie odbyła się jego konsekracja. Taka uroczystość miała miejsce wczoraj.
Świątynia była już co prawda poświęcona przez ojca Tadeusza Sierpińskiego, ale nie w sposób zgodny z wymaganiami prawa liturgicznego. Te zaś wskazują, że konsekracji dokonuje biskup podczas uroczystości z pomazaniem ołtarza.
Wczoraj dokonał tego biskup diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel. We mszy uczestniczył prezydent Torunia Michał Zaleski, który złożył wszystkim serdeczne życzenia z okazji Zielonych Świątek, a Ojcu Rektorowi, toruńskiej wspólnocie ojców jezuitów przekazał okolicznościowe gratulacje. Zaleski podkreślił, że kościół akademicki zajmuje w Toruniu od lat miejsce zupełnie wyjątkowe. Taką funkcję pełni zarówno w swoim staromiejskim otoczeniu, jak i w środowisku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Późnobarokowa świątynia to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Zespołu Staromiejskiego. Powstała w połowie XVIII wieku jako kościół ewangelicki p. w. Św. Krzyża. Jej budowa ściśle wiąże się z toruńskimi zamieszkami religijnymi z 1724 r., w wyniku których miejscowi luteranie utracili posiadany wcześniej kościół Najświętszej Marii Panny. Pozbawieni świątyni na Starym Mieście, dopiero w 1754 roku uzyskali zgodę królewską na zbudowanie prostego domu modlitwy, który z zewnątrz nie miał przypominać kościoła.
Kościół ten pełnił istotną rolę w latach osiemdziesiątych XX w. Tam spotykała się opozycja antykomunistyczna. Wewnątrz zachowały się elementy wyposażenia w stylu rokoko, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny oraz drzwi do zakrystii wykonane w 1756 r. w technice intarsji, polegającej na tworzeniu barwnych motywów dekoracyjnych wyłącznie z różnych gatunków drewna. Zbudowane w II połowie XVIII wieku organy uległy zniszczeniu w maju 1989 r. w czasie pożaru, który strawił wnętrze świątyni.
W ostatnich tygodniach przed konsekracją w kościele odbył się cykl pięciu wykładów, dotyczących zarówno samej świątyni, jak i zakonu Jezuitów. Można je zobaczyć na stronie internetowej parafii.