Wiemy, kiedy namalowano toruński portret Mikołaja Kopernika
Jedna z zagadek dotyczących najsłynniejszego portretu Mikołaja Kopernika, który znajduje się w Toruniu, została rozwiązana. Badacze z Wydziału Sztuk Pięknych UMK rozstrzygnęli datowanie obrazu.
Nadal nie wiadomo, kto jest autorem tego wizerunku. Potwierdzono jednak jego datowanie. W listopadowo-grudniowym numerze uznanego czasopisma „Journal of Cultural Heritage” ukazał się artykuł poświęcony wizerunkowi astronoma i prezentujący wyniki badań interdyscyplinarnych, którym poddano podłoże obrazu. Autorką publikacji „The dating of the Toruń portrait of Nicolaus Copernicus determined by dendrochronological, art historical and technological studies” jest mgr Anna Elzanowska, technik w Laboratorium Dendrochronologii na Wydziale Sztuk Pięknych, a współautorami są prof. dr hab. Justyna Olszewska-Świetlik oraz prof. dr hab. inż. Tomasz Ważny z tego samego wydziału.
Badacze już po raz kolejny analizowali dębowe podłoże obrazu. Wcześniej miało to miejsce w 1987 roku. Nowa analiza z zastosowaniem współczesnych metod oraz baz danych jednoznacznie potwierdziła, że ten wizerunek Kopernika powstał już po jego śmierci.
Wyniki badań dębowego podłoża obrazu przesunęły datę powstania obrazu do lat 80. XVI w., czyli ponad 40 lat po śmierci wielkiego astronoma w 1543 r. Górną granicę przedziału czasowego wyznacza z kolei 1594 rok, kiedy obraz wisiał już w Gimnazjum Akademickim w Toruniu – tłumaczą badacze z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. – Tym samym potwierdzone zostało, że toruński portret należy do grupy trzech najstarszych wizerunków Mikołaja Kopernika.