Wiemy, kiedy zostanie otwarty toruński minikopernik [ZDJĘCIA]
Interaktywna wystawa stała dotycząca wieku dojrzewania, sale modułowe na warsztaty, pokazy, szkolenia i konferencje, czytelnia książek i czasopism – tak będzie wyglądać toruński minikopernik, czyli nowy obiekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Minikopernik – zwany też Centrum Innowacyjnej Edukacji – znajdzie się w budynkach kompleksu Młynów Toruńskich od strony ul. Kościuszki. Od wielu miesięcy trwają tam intensywne prace budowlane. Roboty właśnie przekroczyły półmetek.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie pojawią się żadne przeszkody, nowy obiekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie otwarty pod koniec tego roku. Być może na przełomie listopada i grudnia br.
Co obecnie dzieje się na placu budowy? W ostatnim miesiącu firma Ekopark – wykonawca robót – ocieplił budynki, realizował prace blacharskie na dachu, rozprowadził instalacje podłogowe, wylał posadzki i położył tynki wewnątrz budynków.
„W najbliższym czasie wykonawca prac budowlanych planuje wykonanie posadzek, zabudowy HPL, schodów, montaż płytek w łazienkach oraz prace instalacyjne. Zamontowana zostanie winda oraz sufity podwieszane. Będą kontynuowane prace na elewacji budynków” – informuje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Obecnie zaawansowanie rzeczowo-finansowe w projekcie wynosi 60 proc. Co takiego zobaczymy w toruńskim minikoperniku w kolejną zimę?
Zostanie w nim udostępniona jedyna tego typu w Polsce wystawa stała skierowana do nastolatków „Ścieżka dorastania”. Będzie ona poświęcona wszystkiemu, co towarzyszy trudnemu wiekowi dojrzewania: burzliwym zmianom zachodzącym w ciele i umyśle, identyfikacji potrzeb młodych ludzi czy rozpoznania ich zainteresowań i pasji.
W obiekcie znajdą się też sale modułowe, które będzie modyfikować według potrzeb. Mają one być wykorzystywane pod różnego rodzaju warsztaty, pokazy, szkolenia i konferencje. Zaplanowano tam także czytelnię książek i czasopism popularnonaukowych.
„Celem głównym projektu jest wzrost uczestnictwa w kulturze i kompetencji kulturowych społeczeństwa poprzez udostępnienie nowej infrastruktury kultury i oferty kulturalnej oraz poprawa atrakcyjności kulturalno-edukacyjnej miasta, regionu i kraju” – informuje Młyn Wiedzy.
Cały projekt pochłonie 17,98 mln zł, z czego 12,4 mln zł to unijne dofinansowanie.