Łosie w Kaszczorku. Zwierzęca rodzina spacerowała środkiem ulicy

Na ulicach Torunia można było zobaczyć w środę łosie. Środkiem ulicy w Kaszczorku spacerowała klępa z łoszakiem. Widok ten wywołał spore poruszenie mieszkańców. O sprawie poinformował portal TVN24.pl.

Łosie zjawiły się najpierw na jednej z posesji. Weszły przez nią przez płot.

Nikomu nie zrobiły krzywdy, bardzo spokojnie się zachowywały. Na ulicy zrobiły małe zamieszanie, bo samochody zatrzymywały się i ludzie wyciągali telefony, by je nagrać – relacjonował portalowi pan Marcin, właściciel posesji, którą odwiedziły zwierzęta.

Młody łoszak był nieco wystraszony, ale mama asekurowała go do momentu, w którym uda się w bezpieczne miejsce.

Zdaniem cytowanego przez TVN24 rzecznika prasowego Nadleśnictwa Toruń, Mateusza Stopińskiego, zwierzęta raczej nie zadomowią się na stałe w toruńskiej przestrzeni.

Zdarza się, że łoś zawędruje na tereny zamieszkałe, ale nie stanie się mieszkańcem miast. Faktem jest, że obowiązuje zawieszenie odstrzału tego gatunku łownego i zwierzęta te nie boją się tak ludzi, jak na przykład jeleń – wyjaśnia.

Najniebezpieczniejsze są spotkania z łosiami na drodze. Z racji swojej masy mogą one sprowadzić zagrożenie na kierowców. Łosie wyrządzają spore szkody w lasach, szczególnie tych młodszych.