Wielka rekonstrukcja [FELIETON]

Box2 Opinie
Mec. Łukasz Płaza, Kancelaria Płaza i Wspólnicy. (fot. Łukasz Piecyk)

4 czerwca rozpoczęła się wielka rekonstrukcja. Jej znaczenie i rozmiar przekroczył najśmielsze oczekiwania. Miotła zmian wymiotła polityków i działaczy. Wdarła się szeroką falą i wywróciła życie do góry nogami, rewolucjonizując Europę. Tak, mówię o wyborach w 1989 r. Początku zmian nie tylko w Polsce, ale w niemalże całym bloku wschodnim. Wydarzeniu bez precedensu we współczesnym świecie.

Nie pamiętam atmosfery tamtego czasu, ale pamiętam konsekwencje zmiany roku 1989. Nagle przestaliśmy na apelach szkolnych śpiewać „Międzynarodówkę”, a rosyjski wypadł z planu nauczania i zastąpiono go angielskim. Nauka historii nabrała nowego sznytu, a ulice zaczynały robić się kolorowe.

REKLAMA

Ta część historii Polski i Europy powinna napawać nas dumą. Globalny wynik rekonstrukcji jest na plus. I to olbrzymi. My mieliśmy 4 czerwca wybory, Chińczycy masakrę na Tienanmen.

Nie rozumiem obecnej potrzeby fałszowania historii. Tym bardziej że bohaterowie zmian systemowych roku 1989 dziś wbrew faktom, zdjęciom i wspomnieniom ośmieszają siebie i swoich przyjaciół, twierdząc, że nawet jeśli pomagali przy porozumieniach Okrągłego Stołu, to z obrzydzeniem, bez zaangażowania, a już na pewno knując kolejną rewolucję. I to bez alkoholu!

Pisząc ten tekst, słuchałem wydania wieczornych wiadomości w publicznym radio, które nawet nie raczyło wspomnieć o rocznicy czy o jej obchodach. W końcu 30 lat temu nic wielkiego się nie wydarzyło. Nic wartego wspomnienia. Dziś mamy zwykły wtorek 4 czerwca 2019 r. Dzień rekonstrukcji rządu. Dzień, gdy drobne zmiany kadrowe są ważniejsze od 30. rocznicy.

Przez skórę czułem, jak nad moim radioodbiornikiem ponownie unosił się lepki duch Radiokomitetu o twarzy Szczepańskiego, Żyty i Urbana.

1 thought on “Wielka rekonstrukcja [FELIETON]

  1. Jednym słowem komuno wróć, ale chyba wielu się to podoba:( Zwyczajowo jeśli jest jakaś rocznica to przytacza się informacje o “ojcach założycielach” danego wydarzenia, itd. Czy wyobrażamy sobie rocznicę np. Konstytucji 3-go maja bez takich haseł jak: Sejm 4-letni, Stanisław August, Kołłątaj, , Lelewel, Małachowski, Krasiński, równość, stanowienie poprzez dialog. W tym roku już nie trzeba było sobie wyobrażać, jeśli obserwować tylko media rządowe. W zasadzie można było odnieść wrażenie, że świętujemy 15.VIII, czyli czyn zbrojny a nie wzajemny dialog. Itd. jak np. z świętem wstąpienie Polski do EU – niby media rządowe się cieszą z tego wstąpienia, ale jak to się stało, kto do tego doprowadził…. powszechna amnezja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *