Teraz pomaganie stanie się jeszcze łatwiejsze [WYWIAD]
O założeniu fundacji, bezpłatnym projekcie rehabilitacyjnym oraz najczęstszych dolegliwościach, które trapią pacjentów – z Mariuszem Babiarzem, właścicielem Medical Clinic Babiarz, rozmawia Filip Pląskowski
W jakim kierunku rozwija się pańska działalność? Coś się zmieniło?
Mimo że w zawodzie jestem już od ponad 15 lat, to wciąż mam w sobie wielką motywację, aby w dalszym ciągu się rozwijać. W ostatnim miesiącu zmieniło się bardzo dużo. Oprócz powiększenia oferty o nowoczesne metody rehabilitacyjne zdecydowałem się na założenie fundacji Medical Clinic Babiarz w Krobi. Działa ona od 23 lutego i oficjalnie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Teraz pomaganie stanie się jeszcze łatwiejsze.
Co ma pan na myśli?
Do tej pory był tylko niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Medical Clinic Babiarz. To komplikowało chęć niesienia pomocy. Powodem założenia fundacji jest możliwość dotarcia do szerszego grona osób w potrzebie. Ważnym czynnikiem jest szansa na zdobycie dotacji, które pozwolą na zbudowanie zdecydowanie lepszej bazy kompleksowej. Są one szczególnie ważne, ponieważ dzięki nim fundacja może zacząć się rozwijać w szybszym tempie.
Z tej okazji przygotował pan niespodziankę dla osób wymagających rehabilitacji. Wszyscy, którzy wezmą udział w projekcie organizowanym przez fundację i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medical Clinic Babiarz, będą mogli liczyć na bezpłatny pakiet rehabilitacyjny.
To jest projekt realizowany wyłącznie ze środków własnych, bez korzystania z dotacji czy pomocy sponsorów. Inicjatywa nie opiera się na zewnętrznym wsparciu. Chcę pokazać, że zakładając fundację, angażuję się w nią osobiście. W ramach projektu oferujemy bezpłatne zajęcia rehabilitacyjne, skierowane głównie do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na prywatne rehabilitacje. Aby skorzystać z darmowych usług, konieczne jest potwierdzenie trudnej sytuacji finansowej przez GOPS lub inne instytucje. Celem jest umożliwienie korzystania z profesjonalnej opieki rehabilitacyjnej bez żadnych kosztów dla beneficjentów. Projekt rozpocznie się 10 marca i będzie trwał do 31 grudnia 2024 r. Inicjalnie zajęcia odbędą się w warunkach ambulatoryjnych w siedzibie fundacji i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Medical Clinic Babiarz w Krobi. W przypadku pozyskania dodatkowych środków z dotacji, darowizn planuję rozszerzyć zakres projektu, aby objąć również osoby leżące, które wymagają szczególnej opieki w warunkach domowych.
Z jakich zabiegów będą mogli skorzystać uczestnicy projektu?
W ramach dostępnych procedur terapeutycznych planuję wykorzystanie różnorodnych technik, takich jak laser wysokoenergetyczny, terapia tecar, pole wysokoenergetyczne, fale uderzeniowe, laser, pole magnetyczne, jonoforeza, interdyn, tens, galwanizacja, prądy Trauberta, kotza, tonoliza, interdyn, lampa sollux, elektrostymulacja, ultradźwięki, masaż boa (drenaż limfatyczny), krioterapia, kinezyterapia, masaż, masaż z elementami terapii manualnej oraz komora hiperbaryczna. Wszystkie te procedury będą dobrane indywidualnie dla każdego beneficjenta w zależności od jego potrzeb oraz zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Założenie fundacji to jedno, a drugie to zdobycie dotacji Czy ośrodki rehabilitacyjne napotykają trudności w tym procesie?
Pozyskiwanie dotacji niestety nie należy do zadań prostych. Czasem nie są dostępne w tych obszarach, które wymagają wsparcia. W przypadku rehabilitacji trudno jest uzyskać pomoc adekwatną do potrzeb rehabilitacji. Mam nadzieję, że niedawno utworzona fundacja ułatwi zdobycie środków finansowych. Jej istnienie jest niezbędnym warunkiem ubiegania się o dotacje. Wcześniej jako niepubliczny podmiot leczniczy nie mogłem się o nie starać. W planach mam już zakup łóżek ortopedycznych, balkoników i wózków inwalidzkich itp., które mogłyby być bezpłatnie udostępniane potrzebującym na okres rekonwalescencji. Dotychczas funkcjonowałem, opierając się na własnej wiedzy, doświadczeniu i sprzęcie zakupionym ze środków własnych. Dzięki utworzeniu fundacji będę w stanie rozszerzyć zakres pomocy i dotrzeć do większej liczby osób, zwłaszcza tych znajdujących się w trudnych sytuacjach.
Z jakimi problemami zgłaszają się do pana najczęściej pacjenci?
Do najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się do mnie pacjenci, należą wypadki komunikacyjne, urazy u osób starszych, złamania. Z moich usług korzystają zarówno młodsi, jak i starsi. Niestety nawet pozornie niewielkie urazy mogą dla seniorów stanowić znaczący uszczerbek na zdrowiu. W porównaniu do młodych ludzi seniorzy borykają się z chorobami współistniejącymi, takimi jak osteoporoza czy zaniki mięśniowe. W wielu przypadkach brak wdrożenia natychmiastowej rehabilitacji pogarsza sytuację, sprawiając, że powrót do dobrej kondycji staje się trudniejszy. Ważne jest, aby podjąć działania rehabilitacyjne jak najszybciej, aby uniknąć pogorszenia stanu zdrowia i umożliwić skuteczny powrót do pełnej sprawności.
Czy uważa pan, że fizjoterapia różni się ze względu na płeć? Są jakieś problemy, które częściej przypisuje się kobietom aniżeli mężczyznom?
Kobiety i mężczyźni doświadczają różnych problemów zdrowotnych związanych z ich specyficznymi aktywnościami i stylami życia. Mężczyźni częściej borykają się z przeciążeniami i kontuzjami wynikającymi z prac fizycznych, dźwigania ciężkich przedmiotów czy aktywności sportowych. W ich przypadku szczególnie dotkliwe mogą być dolegliwości związane z odcinkiem lędźwiowym. Z kolei kobiety często narażone są na specyficzne problemy zdrowotne, takie jak problemy z nadgarstkami, dłońmi, a także dolegliwości związane z odcinkiem szyjnym. Dlatego u nich bardziej popularne stają się masaże relaksacyjne, terapie manualne oraz specjalne ćwiczenia ukierunkowane na złagodzenie napięć w obszarze dolegliwości bólowych. Warto zauważyć, że podejście do terapii i profilaktyki różni się w zależności od płci, ze względu na specyfikę codziennych czynności i aktywności. Ważne jest, aby dostosowywać plany rehabilitacyjne i terapeutyczne do indywidualnych potrzeb pacjentów, uwzględniając różnice między mężczyznami a kobietami.
W dalszym ciągu prowadzi pan swoją działalność samodzielnie? Czy w planach na przyszłość zakłada pan zatrudnienie dodatkowego pracownika?
Tak, to prawda. Aktualnie prowadzę wszystkie działania samodzielnie. Jednak mam nadzieję, że wraz z rozwojem fundacji zatrudnię fizjoterapeutę, który będzie docierał bezpośrednio do domów podopiecznych fundacji. Dotyczyłoby to zwłaszcza osób leżących, dla których dostępność profesjonalnych usług rehabilitacyjnych w domu byłaby niezwykle cenna. Planuję rozbudować zakres naszej działalności, aby dotrzeć do tych, którzy z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do tradycyjnych placówek rehabilitacyjnych. Pragnę, aby nasza fundacja stała się wsparciem dla wszystkich osób, które wymagają profesjonalnej opieki rehabilitacyjnej, niezależnie od ich sytuacji życiowej.