Prezydent odpowiedział Robertowi Kwiatkowskiemu: “Proszę nie tłumaczyć się zasiadaniem w ławach sejmowej opozycji”

Box2 Polityka Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Niecałe 2 tygodnie temu informowaliśmy o obawach, jakie wyraził poseł Lewicy Robert Kwiatkowski w związku z decyzjami podejmowanymi przez władze Torunia. Skrytykował on prezydenta oraz radnych, za brak dialogu z mieszkańcami, a podejmowane przez nich decyzje nazwał “złymi, a także szkodliwymi”. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Prezydent Michał Zaleski odniósł się do całej sprawy w liście do Roberta Kwiatkowskiego.

W odpowiedzi prezydent zarzuca posłowi zaangażowanie w sprawy Torunia z pozycji Warszawy, twierdząc, że jest to przyczyną jego braku zrozumienia dla decyzji włodarzy miasta. Michał Zaleski zapewnił, że doskonale zna potrzeby mieszkańców, jako ten, który jest z nimi na co dzień.

REKLAMA

– Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że większość podjętych przeze mnie oraz radnych Rady Miasta Torunia decyzji jest zła oraz szkodliwa dla mieszkańców! Oczekuje Pan udziału mieszkańców w decyzjach, chociażby o zmianie w Programie Budowy Dróg Lokalnych czy o cięciach w wydatkach… Naprawdę znam oczekiwania mieszkańców, bo jestem z nimi na co dzień. Wiem, że biorąc udział w wyborach samorządowych oddają swój głos na tego, kto w ich imieniu będzie podejmował decyzje dla nich i dla miasta – pisze prezydent. – W tak trudnym czasie, o którym pisze Pan cyt.: „Koronawirus brutalnie zweryfikował nasze plany”, nie będę zrzucał odpowiedzialności za łatanie nadszarpniętego przez epidemię budżetu na torunian. To mnie i moim współpracownikom mieszkańcy powierzyli pracę, szczególnie ciężką w czasie kryzysu, szukania niezbędnych oszczędności oraz związanych z tym decyzji!

Ponadto, prezydent zarzucił posłowi manipulację w kwestii ograniczania przez miasto wydatków na remonty dróg i komunikację miejską.

– Manipulacją są Pana słowa, że cyt.: „chodzi o aż 40 mln złotych, które nie trafią na toruńskie osiedla”, bo realizacja wszystkich zaplanowanych remontów dróg jest wydłużona w czasie – nie odwołana! Do 2023 roku wybudowanych zostanie 75 ulic o łącznej długości 16,3 km i wartości niemal 53,5 mln zł. Pozostałe 36 ulic trafi do realizacji po 2023 roku (jedna droga zostanie wykonana w ramach remontów kapitalnych) – podkreśla Michał Zaleski. – To mieszkańców zapytaliśmy, czy wprowadzane w komunikacji miejskiej zmiany są do zaakceptowania, reagujemy na sugestie dotyczące konkretnych linii i odpowiadamy na zgłaszane potrzeby torunian (np. 14.09 uruchomiliśmy dodatkowe połączenia tramwajowe i autobusowe tam, gdzie sugerowali mieszkańcy). Podobnie z ograniczeniami w miejskim oświetleniu: sprawdzamy, monitorujemy i będziemy reagowali na zgłoszenia. Na marginesie – efekty oszczędności w oświetleniu biorą się z tych ulic, przy  których nie ma domów!

Zaproponował ponadto, aby Robert Kwiatkowski zaangażował się w sprawy Torunia i innych miast w sejmie, wykorzystując mandat poselski. Zarzucił mu brak aktywności na rzecz swojego okręgu wyborczego, a jego słowa nazwał “nieuzasadnionym piętnowaniem:

– Pisze Pan Poseł, cyt.: „powinniśmy przejść przez ten trudny czas w sposób odpowiedzialny i razem”. Proszę zatem, aby wykorzystał Pan swój mandat także dla swoich wyborców, w tym mieszkańców Torunia, i walczył o to, czego nam, mieszkańcom miast i gmin, potrzeba, jak np.:

– zwiększenia państwowej subwencji oświatowej, bo tylko w tym roku  Toruń uzupełni tę subwencję o ponad 138.000.000 zł! (wobec istotnego spadku dochodów znajdujemy na ten cel środki w oszczędnościach w innych wydatkach);  

– wypełnienia innym możliwym finansowaniem co najmniej 35.000.000 zł „dziury” w przekazywanej przez państwo Toruniowi części podatku PIT;

– pełnego finansowania zadań, które wykonują samorządy lokalne w imieniu państwa polskiego (to kolejny roczny niedobór dochodów na poziomie kilku milionów złotych).

To przykłady zadań dla parlamentarzysty, jakim jest Pan Poseł! I proszę nie tłumaczyć się zasiadaniem w ławach sejmowej opozycji, bo przecież stając do wyborów był Pan świadom także takiej roli.

Chcemy poznać Pana po owocach pracy dla naszego okręgu wyborczego, w tym Torunia, a nie po słowach łajania i pouczania z wysokości warszawskiego miejsca codziennego pobytu czy fotela poselskiego przy Wiejskiej, bo poprzestawanie przez Pana Posła tylko na nieuzasadnionym piętnowaniu innych jest, cyt.: „złe i szkodliwe”!

Tagged

3 thoughts on “Prezydent odpowiedział Robertowi Kwiatkowskiemu: “Proszę nie tłumaczyć się zasiadaniem w ławach sejmowej opozycji”

  1. Brakuje mi słów na tych spadochroniarzy, którzy pojawiają się w Toruniu raz na miesiąc, ale wiedzą wszystko najlepiej. Rozumiem, że te listy mu pisze Scheuringowa, ale w praktyce wychodzi to dość żenująco, bo gość ewidentnie nie ma pojęcia o czym pisze.

  2. Zesrał się. Zawsze używa eksklamacji, jak ktoś mu na odcisk nadepnie i powie bardziej odważnie trochę prawdy na temat tego, jak bardzo łysym dziadostwem toruń jest za czasów tego katzyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *