Jak zacząć przygodę w branży deweloperskiej?
Inwestycje na rynku nieruchomości to od dłuższego czasu dobry pomysł na dochodowy biznes. Można kupować mieszkania na wynajem, ale zdecydowanie szybszą formą zarobkowania jest budowa domów i mieszkań na sprzedaż. Choć żeby zostać deweloperem, nie potrzeba żadnych licencji ani uprawień, to jednak warto się do tego dobrze przygotować.
Definicję dewelopera określa ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Możemy w niej przeczytać, że jest to przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności lokalu przeniesienia tego prawa na nabywcę.
Przekładając to na język praktyczny – deweloper zajmuje się prowadzeniem inwestycji budowlanych, takich jak kupowanie działek, zdobywanie pozwoleń, zarządzanie budową czy sprzedaż.
Nie ma żadnych formalnych wymagań, żeby zostać deweloperem, jednak warto mieć wiedzę oraz kompetencje. Można wziąć udział w kursach, które w tym pomogą. Przydatne mogą być także studia ekonomiczne, z budownictwa czy architektury. Spełnić należy jednak jeden obowiązek – założenie działalności gospodarczej. W tej branży często pracuje się na własny rachunek, a zgodnie z przepisami, zarejestrowanie przedsiębiorstwa jest konieczne do tego.
Środki finansowe potrzebne są aby zainwestować w pierwszą budowę czy kupno ziemi. Trzeba w tym przypadku być przygotowanym także na ryzyko straty środków czy nieduży zysk na początku tej drogi zawodowej. Teoretycznie można wejść do tej branży bez pieniędzy. Jest możliwość starania się o kredyt inwestycyjny, ale trzeba mieć około 20 do 25 proc. wszystkich kosztów w ramach wkładu własnego. co jest blokadą dla wielu osób — bank pokryje jedynie część wydatków.
Przy udzielaniu kredytu deweloperskiego dokładnie sprawdzone zostanie ryzyko inwestycji i potencjalny zysk. Banki więc najchętniej udzielają kredytów osobom czy firmom, które mają już za sobą udane inwestycje i doświadczenie w działalności deweloperskiej.
Praca w deweloperce wymaga naprawdę szerokiego wachlarza kompetencji — zarówno specjalistycznych, jak i zdolności interpersonalnych. Przyda się tutaj znajomość branży budowlanej i prawa budowlanego, wiedza na temat rynku nieruchomości, inwestowania i spekulacji, obsługa branżowych programów komputerowych czy też prowadzenie dokumentacji. Istotne są także zdolności negocjacyjne, myślenie analityczne i przewidywanie ryzyka, odporność na stres. Nie zapominajmy także o cierpliwości, motywacji oraz umiejętności wyznaczania sobie celów. Umiejętność zawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z klientami pomoże w rozwoju działalności.
Wielu deweloperów pracuje na własny rachunek — niewiele firm zatrudnia pracowników. Dodatkowo, jeśli już oferują tego typu pracę, w wymaganiach przede wszystkim pojawia się przynajmniej kilka lat doświadczenia zawodowego w branży nieruchomości, np. w pośrednictwie albo wynajmie.
Swoją przygodę w branży można zacząć od pojawiania się na spotkaniach branżowych. Tam uczestnicy chętnie wymieniają się wiedzą i wskazówkami. Podczas tego typu spotkań rozmawiają ze sobą osoby, które handlują mieszkaniami, są pośrednikami, małymi deweloperami lub po prostu początkującymi szukającymi swojej ścieżki rozwoju.
Obowiązki dewelopera względem nabywcy są uregulowane w ustawie deweloperskiej, której nowa wersja jeszcze lepiej chronić ma nabywcę przed nieuczciwymi deweloperami. Przede wszystkim deweloper musi posiadać rachunek powierniczy, do czego zobowiązują go przepisy. Na rachunek powierniczy (otwarty bądź zamknięty) wpłacane są pieniądze od nabywających od niego nieruchomości, a dzięki obecnej ustawie deweloperskiej pieniądze wypłacane są albo po oddaniu inwestycji, albo regularnie by ją finansować, ale po spełnieniu przez dewelopera określonych warunków jak postępy w budowie.
Deweloper zobowiązany jest również do nadzorowania budowy, kontrolowania jej postępów, ale również po ukończeniu budowy może zlecać wykonanie wykończeń mieszkań.
Obowiązkiem dewelopera wobec kupującego jest również przedstawienie mu ofert w sposób uczciwy, pokazanie prospektu informacyjnego, który zawierać musi konkretne informacje na temat budowy i planowanych terminów oddania, oraz podpisanie z kupującym umowy deweloperskiej.