Kolor w mieszkaniu. Jak dobrać? Które wybrać? Czym się kierować?
Wpływ barw na psychikę człowieka udowodniony został już dawno. Już starożytni projektowali wnętrza, używając kolorów najlepiej wpływających na samopoczucie. Wybór koloru ścian w pomieszczeniach jest kluczowym elementem aranżacji.
Dlaczego wybór kolorystyki użytej w mieszkaniu jest taki ważny? Barwy wpływają na emocje. Kolor ściany może wprawić w dobry nastrój lub wręcz odwrotnie. Może sprawić, że będziemy pobudzeni lub nawet poddenerwowani.
Czym się kierować w dobieraniu koloru ścian?
Nie warto dobierać kolorów pod kątem tego, co jest właśnie modne. Co sezon projektanci wnętrz wymyślają nowe trendy, a przecież nowa aranżacja mieszkania ma nam służyć co najmniej kilka lat. Warto poznać kilka podstawowych zasad, którymi kierują się architekci wnętrz. Pomoże nam to dobrać kolorystykę w mieszkaniu, dzięki której stanie się ono przytulne i zgodne z naszymi gustami.
Kluczowym kryterium jest wielkość pomieszczenia. Ciemne kolory sprawiają, że odnosimy wrażenie pomniejszenia wnętrza, a jasne kolory optycznie je powiększają. W związku z tym lokale małe powinno się malować na jasno. W dużych mogą być ciemniejsze ściany.
Bardzo ważna jest funkcja pomieszczenia. W miejscach codziennego pobytu lepsze będą kolory chłodniejsze, które optycznie powiększają przestronność wnętrza. Z kolei w sypialni lepiej stosować ciepłe barwy. Wtedy czujemy się przytulnie i ułatwia to zrelaksowanie i zaśnięcie.
Trzecim elementem determinującym dobór kolorów w mieszkaniu jest nasłonecznienie. Bardzo ważna jest ilość naturalnego światła wpadającego przez okna. Dzięki użyciu jasnych kolorów możemy rozjaśnić mniej nasłonecznione pomieszczenia, np. te z oknami od północnej strony. W jaśniejszych pokojach możemy użyć ciemniejszych kolorów.
Innych kolorów użyjemy w salonie, sypialni i kuchni
Dobór kolorystyki jest uzależniony od funkcji danego pomieszczenia. Salon to centrum naszego mieszkania. W nim wypoczywamy, czytamy, jemy wspólne posiłki, oglądamy telewizję czy przyjmujemy gości. Aranżacja salonu daje nam największe pole do popisu. Tutaj możliwości jest najwięcej. Tutaj po prostu musisz czuć się swobodnie i dobrze. Jakich kolorów w nim użyć? Biały pobudza do działania. Kojarzony jest ze świeżością. Daje największe możliwości aranżacyjne, gdyż komponuje się z każdym kolorem. Szary spowoduje, że nasz salon będzie sprawiał wrażenie elegancji. Jest świetny do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz, np. stylu skandynawskim. Silnie kontrastuje z mocnymi barwami, np. pomarańczową lub fioletową. Nastolatkowie często swoje pokoje chcą mieć w kolorze czarnym, ale w naszym salonie stosowany jest przede wszystkim jako barwa uzupełniająca. Zielona kolorystyka sprawdza się świetnie, gdy chcemy wypocząć i zrelaksować się. Niebieski, podobnie jak zielony, jest chłodnym kolorem obniżającym stres i ciśnienie krwi. Idealny dla osób, dla których dom jest miejscem relaksu i odpoczynku. W salonie lepiej nie używać czerwieni i pomarańczy, gdyż są pobudzające i niesprzyjające wypoczynkowi. Można je oczywiście stosować w dodatkach. Barwą relaksu dającą poczucie bezpieczeństwa jest róż. Fiolet ułatwia wyciszenie, pobudza wyobraźnię i kreatywne myślenie. Mieszkanie osób pozytywnie nastawionych do życia powinno być w kolorze żółtym, podobnie jak pokój dziecięcy. Z kolei osoby starsze najlepiej poczują się w odcieniach beżu, gdyż to kolor spokoju i równowagi.
W kuchni najlepiej sprawdzą się biel, szarość lub pastelowe barwy. Mają one rozjaśniać, gdyż jest tam sporo zakamarków. W dużych kuchniach dobrym pomysłem są ciemne fragmenty ścian. Nawet czarne jako uzupełnienie jasnej kolorystyki. Dlaczego biel? Kojarzy się z czystością i sterylnością, pasuje do wielu stylów aranżacyjnych. Świetnie komponuje się z drewnem. Jeżeli wybierzemy kolor szary, to dzięki temu kuchnia stanie się elegancka.
Sypialnia ma być schronieniem przed światem, miejscem wypoczynku i regeneracji sił. Bardzo dobrze sprawdzą się tu ciepłe barwy. Ma być przytulnie, co sprzyja zapadaniu w sen. Bardzo dobrze w sypialniach sprawdzają się fiolet i róż. Także brąz, który wpływa na uspokojenie. Unikać należy jasnych, chłodnych barw.
Łączenie kolorów we wnętrzach
Jak połączyć kolory, żeby mieć poczucie ładu i harmonii? Wydawałoby się, że jest to zadanie bardzo trudne. Czasami, gdy wchodzimy do czyjegoś mieszkania, mamy wrażenie chaosu. Okazuje się, że sam „dobry gust” nie wystarczy. Są na szczęście zasady, które pozwolą, że nasze wnętrze będzie dopasowane kolorystycznie.
Reguła „Złotej trójki”
Projektanci wnętrz uważają, że optymalna liczba kolorów w dobrze zaprojektowanym wnętrzu to trzy. Co więcej, parzysta liczba kolorów zazwyczaj wygląda nienaturalnie i sprawia dziwne wrażenie. Jeżeli bardzo lubicie kolorowe pomieszczenia, możecie spróbować użyć bogatszej palety. Ważne jednak, aby liczba użytych kolorów była nieparzysta. Jednak najbezpieczniejsze jest użycie trzech barw.
Reguła „60-30-10”
„60-30-10” to jedna z najważniejszych zasad projektowania wnętrz w ogóle. Wyraża ona procentowy udział poszczególnych kolorów w projekcie.
60% – kolor główny. Obejmuje zazwyczaj kolor ścian, elementy kolorystyczne na podłodze i jeden lub dwa meble. Kolor główny może pojawiać się także na dekoracjach okiennych: zasłonach, żaluzjach itp.
30% – kolor wtórny. Jego zadaniem jest dodanie pomieszczeniu głębi i wyrazu. Nie rywalizuje on o naszą uwagę z kolorem głównym.
10% – kolor akcentujący. Dodaje nieco kontrastu. Może on pojawiać się np. na ramach, poduszkach, uchwytach itp.
Wybór kolorów do mieszkania nie jest prostym zadaniem. Jeżeli jednak będziemy pamiętali o najważniejszych zasadach doboru i łączenia kolorów, to poradzimy sobie z tym.