Czipowanie psów wkrótce będzie obowiązkowe?

W całej Unii Europejskiej wymogiem inspektoratów weterynaryjnych jest czipowanie psów, kotów i fretek. Polska jak dotąd nie ustanowiła takiej zasady. Ma się to zmienić już w pierwszej połowie roku.

Czip wszczepiany zwierzęciu to mikroprocesor, na którym zakodowany jest 15-cyfrowy numer identyfikacyjny. Do numeru przypisywane są dane właściciela, wprowadzane do międzynarodowej bazy. Dzięki temu rozwiązaniu zwierze posiadające mikroczip może w kilka minut odnaleźć swojego właściciela w przypadku zagubienia się.

–  Choć w Polsce czipowanie nie jest obowiązkowe, jest dość popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli psów – mówi Piotr Korpal z Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt. – Obowiązek taki jest nakładany również na schroniska. Oczywiście są nadal takie obszary, gdzie właściciele nie czipują swoich zwierząt. Osobiście uważam, że taki obowiązek miałby znaczący wpływ na problem bezdomności. Zaczipowany pies nie jest już anonimowy.

Czipowanie obniża koszty poszukiwania właściciela. Schroniska czy organizacje prozwierzęce znajdują go bardzo szybko, nie musząc kwaterować zwierzęcia na czas długotrwałych poszukiwań. Brak anonimowości pomaga także w przypadku zaniedbań. Psa dużo łatwiej zidentyfikować i przypisać do konkretnego właściciela, co utrudnia jego przedmiotowe traktowanie.

Organizacje dbające o dobrostan zwierząt regularnie prowadzą akcje darmowego czipowania, chcąc dotrzeć do ludzi i obszarów gdzie ta czynność nadal nie jest popularna.

– Podczas różnych wydarzeń, choćby Pikniku Przyjaciół Schroniska w Toruniu, można przyjść i za darmo lub symboliczną złotówkę zaczipować psa – mówi Korpal. – Z reguły te akcje cieszą się wielką popularnością. Zawsze zachęcamy do skorzystania, bo czipowanie zwiększa bezpieczeństwo zwierzęcia.

Mikroczip jest również obowiązkowy w przypadku podróży z psem. Przeprowadzenie tej procedury jest niezbędne do wyrobienia paszportu dla zwierzęcia. Jak dotąd w Polsce nie było to obowiązkowe, jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zmiany w tym obszarze.

– Ustawa o obowiązku czipowania psów będzie w pierwszym półroczu 2023 r. – zapowiedział w grudniu ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. – To lekarze weterynarii będą te czipy wszczepiać, przy okazji szczepień. Zastanawiamy się tylko, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc przynajmniej na początku, tak, żeby to nie było na koszt właścicieli, tylko, żeby w sposób zachęcający w tych kosztach partycypowały rząd i samorząd.