Czy uczniowie z toruńskich szkół będą na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych?
Toruński SLD na początku lutego zaapelował do władz Torunia, żeby dzieci i młodzież z toruńskich szkół nie brała udziału w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Jest odpowiedź wiceprezydenta.
W piątek (1 marca 2019) władze Torunia uczczą pamięć o żołnierzach wyklętych. W południe złożą kwiaty pod pomnikiem przy al. Solidarności. Przewidziano także koncert orkiestry wojskowej z Torunia.
W poprzednich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych brali udział m.in. toruńscy uczniowie. Temu sprzeciwia się toruński SLD. Na początku lutego działacze lewicy zaapelowali do władz Torunia, żeby dzieci i młodzież z miejskich szkół nie brały udziału w obchodach.
„Czy dzieci z toruńskich szkół publicznych będą uczestniczyły w tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i imprezach okolicznościowych z tym związanych organizowanych w godzinach nauki na terenie Torunia?” – pytali wówczas działacze SLD w piśmie do komisji oświaty i sportu rady miasta.
SLD wskazywał, że w obchodach biorą udział „środowiska skrajnej prawicy i stadionowej chuliganerii tzw. kiboli”, a podczas nich skandowane są okrzyki „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”, czy „śmierć wrogom ojczyzny”, „śmierć lewactwu”, itp.
„Zachowania te maja charakter nagminny i wyczerpują znamiona mowy nienawiści i niedopuszczalnej agresji słownej w przestrzeni publicznej, są naganne i na dzieci szkolne mają wpływ demoralizujący” – czytamy w piśmie SLD. „Toruńskie dzieci ze szkół publicznych, nie powinno się uczyć oddawania hołdu postaciom mającym na rękach krew ludności cywilnej w tym naszych rodaków”. „Oddziały tzw. żołnierzy wyklętych podpalały domy z ludźmi, przez co ginęli w ogniu żywcem, mordowały cywilów, żołnierzy i funkcjonariuszy, rabowały i gwałciły kobiety”.
Co na to władze Torunia? Głos w tej sprawie zabrał wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz. 22 lutego skierował pismo do przewodniczącego rady miasta Marcina Czyżniewskiego.
Fiderewicz wskazuje w odpowiedzi, że zgodnie z prawem oświatowym działalnością każdej szkoły lub placówki kieruje jej dyrektor.
„Kompetencje określone w przytoczonym akcie prawnym obejmują również organizowanie imprez okolicznościowych w godzinach nauki. Mogą się one odbywać tylko w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem nauczania, w ramach zajęć prowadzonych przez przygotowanego nauczyciela i w sposób wykluczający faworyzowanie jakiegokolwiek ugrupowania czy opcji politycznych” – pisze Fiderewicz.
Magistrat zatem nie może mieć wpływu na to, w jaki sposób i w jakiej formie placówki będą organizować imprezy okolicznościowe.
Czy dzieci i młodzież z toruńskich szkół powinny brać udział w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych? Czekamy na Wasze opinie.
18 marca 2019 @ 20:56
MORDOWALI POLAKÓW zamiast okupantów…przykre..ze czcimy bandytów ..WSZYSTKO WINA STALINA..ŻE WYZWOLIŁ POLSKĘ ….. KRAJE EUROPY WSCHODNIEJ….. wyzwoliby nas przyjaciele zachodu…