Miasto będzie oszczędzać energię. W jaki sposób?
Gaszenie iluminacji budynków, obniżenie temperatury czy „zielona fala” dla tramwajów – miasto szuka sposobów na oszczędzanie energii. Plany, które wejdą w życie 1 grudnia, przedstawiono wczoraj podczas konferencji prasowej.
Na budżecie miejskim odbijają się wciąż rosnące ceny prądu. Dodatkowo rząd ustawowo zobowiązał samorządy do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc od grudnia tego roku. Z tego powodu konieczne jest wdrożenie działań oszczędnościowych.
Kryzys i drożyzna zmuszają nas do zaciskania pasa. Nie ma mowy o rezygnacji z usług niezbędnych dla mieszkańców, więc trzeba szukać oszczędności gdzie indziej. Zdecydowaliśmy, że w tym roku nie zorganizujemy miejskiej imprezy sylwestrowej, ponieważ koszt takiego wydarzenia sięgałby ponad 100 tysięcy złotych. Podobną decyzję podjęli wcześniej prezydenci innych dużych miast, m.in. Warszawa, Kraków, Gdynia, Opole, Włocławek, Białystok, Kielce, Wrocław, Poznań, Lublin. Nie zrezygnujemy natomiast z bożonarodzeniowej iluminacji na starówce i wigilii miejskiej, choć ograniczymy funkcjonowanie iluminacji obiektów – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.
Świąteczne iluminacje zobaczymy tylko przez miesiąc: od 6 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023. Szacowane oszczędności wyniosą około 42 tys. zł. W przypadku iluminacji budynków i innych obiektów zdecydowano o skróceniu czasu ich oświetlenia: w tygodniu do godziny 23:00, a w weekendy do 1:00. Tutaj szacowane oszczędności to około 172 tys. zł.
W sytuacji, kiedy okaże się, że nie zmierzamy do celu, przypominam minimum 10 procent zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, przygotowujemy też taki wariant awaryjny. Rozważamy możliwość wyłączenia w ogóle oświetlenia na niektórych ciągach drogowych czy też w parkach, w godzinach nocnych od 1:00 do 4:00. Tego nie wprowadzamy teraz. To jest do przemyślenia i zastanowienia się, czy takie rozwiązanie będzie możliwe do zastosowania – dodaje prezydent.
Zarekomendowano także obniżenie temperatury na halach tenisowych do 12 stopni Celsjusza. oraz redukcję kosztów oświetlenia na boiskach wielofunkcyjnych, orlikach, skateparkach m.in. poprzez zmniejszenie mocy umownej z 40 kW na 25 kW. Z kolei od 1 grudnia do końca roku szkolnego nie będą czynne baseny w II i III LO. W pozostałych basenach miejskich temperatura wody zostanie obniżona do 26 st. C.
Zalecenia obejmują też ustawienie temperatur w pomieszczeniach na minimalnym poziomie wymaganym przepisami, np. szkoły i przedszkola + 21 st. C; na korytarzach i salach gimnastycznych + 18 st. C; żłobki +24 st. C. Na weekendy, przerwy świąteczne, ferie itp. termostaty należy ustawić na temperaturę +12 st. C.
Pojawiły się także rekomendacje dotyczące tramwajów. Składy mają być zoptymalizowane, pojawi się także „zielona fala”, czyli możliwość przejazdu przez kilka skrzyżowań na zielonym świetle przez tramwaje. Natomiast poza godzinami szczytu niskopodłogowe tramwaje i składy 2-wagonowe zastąpią pojedyncze wozy KONSTAL 805 Na.
Teść
4 listopada 2022 @ 15:04
Po co oddaliście Jelcze Ukrainie? Od początku było wiadomo, że będą potrzebne w miejsce drogich i nieopłacalnych obecnie elektryków. Co za myślenie!