Ciasny, ale własny. Jak urządzić z głową mały balkon w bloku?
Niewielkie przestrzenie nie są proste w aranżacji. Bardzo łatwo jest doprowadzić do efektu chaosu i przepełnienia. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, by urządzić mały balkon, wykorzystując cały jego potencjał i cieszyć się możliwościami, jakie daje posiadanie zewnętrznej strefy przy mieszkaniu.
Balkon jest jedną z najbardziej pożądanych przestrzeni w mieszkaniu. Nic w tym dziwnego. Spędzanie letnich wieczorów na świeżym powietrzu przestaje być wówczas przywilejem mieszkających w domach z ogrodem. Istotne jednak, aby skrupulatnie zaplanować aranżację balkonu. Po pierwsze – określenie oczekiwań. Należy zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy. Wypoczynek na wygodnych meblach, a może uprawianie własnych grządek w skrzynkach ogrodowych? Świetnie, jeśli uda się połączyć kilka funkcji, ale nie zawsze będzie to możliwe. Kompromisy to clou aranżacji małego balkonu.
– Przy aranżacji niewielkiej przestrzeni najważniejsze jest dobre jej zaplanowanie. Odpowiedź na kilka prostych pytań nada kierunek zakupom oraz pozwoli dobrze wykorzystać miejsce na balkonie. Tak na przykład: wolę zestaw mebli balkonowych czy też pojedyncze siedzisko? Gdzie umieszczę meble? Chcę mieć rośliny czy też wykorzystać sztuczne dekoracje? Doniczki zawieszane na poręczy balkonu, a może mocowane do sufitu lub ściany? Pewne wybory są też uzależnione od specyfiki naszego balkonu – sugeruje Edyta Doll z Castorama Toruń.
Meble i podłoga na małym balkonie
Meble balkonowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne oraz odporne na warunki atmosferyczne. Szukamy zestawów o niewielkich rozmiarach dostosowanych do wymiarów przestrzeni, jaką dysponujemy i dodatkowych atutach, np. możliwości przechowywania w schowkach pod siedziskami. Praktyczne będą meble składane, które znacznie łatwiej jest przechowywać w okresie zimowym. Nie macie miejsca na kanapę wypoczynkową lub fotele i stolik? Nic straconego, dobrym wyborem będzie także skrzynia z poduchami do siedzenia i składany stoliczek, montowany do barierki. Kolorystykę i rodzaj mebli balkonowych należy zgrać ze stylistyką podłoża. Podłogę na balkonie można wykonać m.in. z płytek gresowych lub klinkierowych, deski drewnianej czy deski kompozytowej. Mniej popularne rozwiązania to chociażby wykładzina z linoleum, płytki gumowe, sztuczna trawa czy dywany outdoorowe. Przy ostatnim rozwiązaniu należy postawić na dywany wodoodporne, łatwe do utrzymania w czystości. Istotne są także dekoracje i oświetlenie. Można zdecydować się na dekoracyjne poduchy, świece czy lampiony, a także zewnętrzne lampy stojące czy rozwieszane sznury z lampkami dekoracyjnymi – girlandy świetlne to absolutny must have modnych aranżacji balkonów. Na koniec warto pomyśleć o intymności.
– Mieszkając na parterze, zapewne potrzebujemy więcej intymności. Maty balkonowe, osłony, płoty lamelowe czy drewniane kratki świetnie sprawdzą się w tym zadaniu – mówi Edyta Doll z Castorama Toruń.
Sąsiedzi zaglądający do nas z każdej strony mogą skutecznie uprzykrzyć spędzanie czasu na balkonie. Można temu zaradzić inwestując w pergole, na których rozwiesimy zasłonki lub przy których posadzimy pnące rośliny. Można też zdecydować się na zabudowę otwartej przestrzeni bocznej, wykonywaną pod wymiar, np. z drewnianych listewek. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu rozwiązania nie mogą ingerować w konstrukcję budynku. Formę przysłony z powodzeniem mogą też przejąć maty bambusowe, trzcinowe czy wiklinowe. Przy wyjątkowo nasłonecznionych balkonach można także pomyśleć o parasolu, który z jednej strony zapewni cień, a z drugiej osłoni od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.
– Jeśli nasz balkon jest narażony na mocne podmuchy wiatru, należałoby przemyśleć sposób montażu doniczek czy wielkość roślin tak, by przedmioty z aranżacji nie były zagrożeniem przy silnym wietrze. Jeśli nasz balkon jest mocno nasłoneczniony, zastanówmy się czy wystarczy nam parasol, czy może markiza byłaby lepszym rozwiązaniem – dodaje Edyta Doll z Castorama Toruń.
Ogród na balkonie. Jakie rośliny?
Sprawdzonymi rozwiązaniami są podłużne donice, ustawione przy ścianie czy balustradzie oraz donice zawieszane na barierkach, dające największe możliwości aranżacyjne, gdyż nie ograniczają dostępnej przestrzeni. Na niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzą się także doniczki wielopoziomowe, wykorzystywane w aranżacjach zielonych przestrzeni w stylu ogrodów wertykalnych. Rodzaj roślin należy dostosować do warunków, panujących na balkonie. Istotne jest przede wszystkim nasłonecznienie, określmy zatem usytuowanie naszego balkonu w zależności od stron świata. Pnącza i rośliny o wiotkich łodygach nie sprawdzą się na wietrzne balkony. Na balkonach północnych warto zastosować bratki, werbeny czy niecierpki, a na południowych – petunie, pelargonie, nagietki i lobelie.
– Pamiętajmy że przy wyborze rośliny musimy kierować się jej wymaganiami w uprawie. W związku z tym nie kupujmy rośliny, która nie lubi mocnego nasłonecznienia, kiedy nasz balkon większość dnia jest zalany słońcem. Oszczędzimy sobie zbędnego wydatku, a zarazem rozczarowania faktem, że roślina nie przetrwała na naszym balkonie – przestrzega Edyta Doll z Castorama Toruń.
Rośliny warto także wybierać, biorąc pod uwagę ich kolorystykę, która może współgrać z podłogą i meblami lub wręcz przeciwnie – stanowić dla nich stylistyczny kontrast. Odpowiednio dobrane rośliny sprawią, że nasz balkon zamieni się w prywatną oazę spokoju.
– Rośliny, jakie polecamy na niewielki balkon, to m.in. pelargonie, surfinie, petunie czy begonie. Świetnie sprawdzą się jako ozdoba poręczy balkonu czy jako wisząca kwiecista dekoracja. Jeśli chcemy utworzyć zieloną ścianę, w tym wypadku najlepiej zakupić sadzonki roślin pnących takich, jak sundevilla, bluszcz, wiciokrzew, clematis. Rośliny te można sadzić w donicach z kratką, która będzie dla nich oparciem. Wspaniale na balkonie sprawdzą się trawy, iglaki czy okazy laurowiśni – podsumowuje Edyta Doll z Castorama Toruń.
Zamiast kwiatów można się także zdecydować na zioła i warzywa. Na małych balkonach popularne są tzw. pionowe warzywniki, które nie zajmują wiele miejsca, a pozwalają na hobbystyczną uprawę kilku gatunków.
Mały balkon. Triki aranżacyjne
- Trzymaj się jednego stylu. Podłoga, meble, dodatki, oświetlenie – wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać. Inaczej doprowadzimy do stylistycznego chaosu, który optycznie zmniejszy przestrzeń balkonową. Na małych balkonach nośnikami stylu będą głównie subtelne dodatki.
- Wybieraj meble wielofunkcyjne. Na tarasie w domu jednorodzinnym można zastosować różne rodzaje mebli – sofy wypoczynkowe, stoły kawowe i jadalniane, skrzynie na poduszki. Na małym balkonie nie będzie na to miejsca, w związku z czym rozsądnie jest wybierać meble, pełniące kilka funkcji jednocześnie. Przykład? Skrzynia do siedzenia z miejscem do przechowywania i przytwierdzonym do boku rozkładanym blatem, pełniącym funkcję stolika. Na rynku jest także duży wybór składanych stolików, przytwierdzanych do balkonowych balustrad. Cięższe doniczki warto trzymać na podstawkach z kółkami – wówczas łatwiej będzie je przestawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Oszczędzaj dostępne miejsce. Zamiast donic stojących – wybierz takie, które można zawiesić na barierkach, np. na wygodnych haczykach. Donice można także zawiesić pod sufitem. Kupując meble – zdecyduj się na ich wersje składane. Zależy Ci na kwietniku lub skrzyni na warzywne sadzonki? Wykonaj je samodzielnie metodą DIY – będziesz miał pewność, że wymiarami idealnie wpasują się w dostępną przestrzeń, co pozwoli wykorzystać każdy wolny centymetr przestrzeni. Wybierając parasol, można zrezygnować z klasycznych modeli stojących na rzecz modnych “żagli”, rozpinanych np. pomiędzy dwoma ścianami. Podobnie zamiast mebla wypoczynkowego możemy wykorzystać hamak! I rozwieszać go tylko wówczas, gdy mamy ochotę na chwilę relaksu.
- Postaw na jakość. Częstej wymiany mebli czy dodatków dekoracyjnych, a zatem konieczności zmiany aranżacji co sezon czy dwa, unikniemy wybierając materiały wysokiej jakości. W przypadku tkanin muszą to być materiały odporne na wycieranie i blaknięcie, a także łatwe do utrzymania w czystości. Dobrze sprawdza się poliester, cechujący się wysokim poziomem wodoszczelności oraz odporności na promienie UV. Pamiętajmy także, aby metalowe elementy mebli czy dekoracji pokryć środkiem antykorozyjnym, a drewniane – impregnatem.
- Zdecyduj się na jasne kolory. Jasna i chłodna kolorystyka to od lat wykorzystywany przez projektantów wnętrz sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Chłodne kolory dobrze sprawdzą się także na mocno nasłonecznionych balkonach, gdyż będa odbijać promienie słoneczne.
- Wykorzystaj barierkę i parapet. Na barierce można nie tylko zawiesić doniczki z roślinami czy przymocować do niej składany blat stołu, ale także powiesić girlandy świetlne czy cotton balls, a nawet opleść ją pnączami czy matami bambusowymi. Zewnętrzny parapet z kolei to doskonałe miejsce na postawienie dekoracji, będących nośnikami wybranego przez nas stylu – dzięki temu nie zabiorą one miejsca na stole czy podłodze, a doskonale spełnią swoją funkcję.
Wydawać by się mogło, że małe balkony są trudne do zagospodarowania i nie zachęcają do relaksu. Nic bardziej mylnego. Wystarczy poświęcić trochę czasu na skrupulatne zaplanowanie aranżacji niewielkiej przestrzeni i konsekwentne trzymanie się wybranego stylu, aby osiągnąć efekt prywatnej oazy spokoju – wygodnej, funkcjonalnej i ciekawie zaaranżowanej. Tak, to możliwe nawet w bloku!