Muzeum „Pamięć i Tożsamość” o. Rydzyka zrywa umowę z Rafako. Powodem brak planu naprawczego
Dwa miesiące po otwarciu muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, pojawiają się pierwsze problemy. Wczoraj poinformowano o zerwaniu umowy z firmą Rakafo, która zajmowała się budową.
Powodem zerwania jest, jak czytamy w oświadczeniu, nieprzedstawienie szczegółowego planu naprawczego. Umowę na budowę podpisano w kwietniu 2019 roku. Obiekt miał powstać w ciągu 100 tygodni, czyli niecałych dwóch lat. Z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, wojny na Ukrainie oraz galopującej inflacji, termin przesuwano. Jednocześnie rosły koszty. W październiku tego roku podpisano ugodę, która umożliwiła oddanie budynku do użytku mimo wad i usterek. Firma Rafako zobowiązała się je usunąć do końca marca 2024 roku.
Powodem odstąpienia jest niewywiązywanie się przez RAFAKO z obowiązków wynikających z ugody – informuje muzeum. – Generalny Wykonawca nie przedstawił Muzeum Szczegółowego Harmonogramu Rzeczowo-Finansowego Planu Naprawczego mimo udzielenia mu dodatkowego terminu na wypełnienie tego zobowiązania. Brak Szczegółowego Harmonogramu Rzeczowo-Finansowego Planu Naprawczego uniemożliwia Muzeum kontrolę prawidłowości usuwania usterek i wad w zakresie sposobu ich usunięcia, kosztu i terminów.
W protokole odbioru końcowego budynku pojawiły się 3 424 usterki. Do dnia odstąpienia od ugody i umowy poinformowano o usunięciu 642 z nich, czyli niecałych 19 proc. Nie przekazano jednak dokumentacji potwierdzającej sposób usunięcia usterek. Z tego względu nie da się ocenić, czy prace wykonano odpowiednio. Nie można też ich ustalić ich ceny. Firma nie regulowała również zobowiązań w stosunku do podwykonawców.
Skala robót wykonywanych przez RAFAKO w ramach Planu Naprawczego oraz tryb, w jakim roboty te są prowadzone, nie pozwoli Generalnemu Wykonawcy dotrzymać terminu ustalonego w ugodzie – dodaje zarząd obiektu. – W ocenie Muzeum RAFAKO nie jest w stanie uzgodnić z podwykonawcami Planu Naprawczego z uwagi na utratę zaufania spowodowaną nieregulowaniem zobowiązań, co z kolei przekłada się na znikomy postęp prac naprawczych.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II otwarto 19 października. Jest to efekt współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Fundacją Lux Veritatis. Główną tematyką ekspozycji jest historia Polski od początku jej państwowości po czasy współczesne „widziana oczami św. Jana Pawła II”.